Çevrimiçi (internet) bankacılıkta bankanın hukuki sorumluluğu
Legal liability of the bank in online (internet) banking
- Tez No: 892275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ DEMİRSATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günlük yaşamın bir parçası haline gelen internet kullanımı, bankacılık işlemlerine de yansımış ve çevrimiçi bankacılık sisteminin oluşumunu ve gelişimini sağlamıştır. Bu kapsamda yaygın bir kullanıma sahip olan çevrimiçi bankacılık işlemlerinin, bankanın kurduğu çevrimiçi platformlarda aktif bir şekilde yapılabilmesi için banka ile müşterinin çevrimiçi bankacılık sözleşmesi çatısı altında bir araya gelmesi gerekir. Bu yazımda, bankanın çevrimiçi bankacılık sözleşmesinden doğan borçları ve hukuki sorumluluğu yönünden inceleme yapılacaktır. Bu kapsamda, çalışmanın ilk bölümünde çevrimiçi bankacılık sözleşmesinin tanımı ve temel unsurlarına yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, bankanın kurduğu çevrimiçi platform üzerinden yapılan bazı işlemler ele alınmış, son olarak üçüncü bölümde ise bankanın çevrimiçi bankacılık sözleşmesinden doğan borçları, bu borçlara aykırı davranması halinde doğacak hukuki sorumluluğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of the internet, which has become a part of daily life, has also reflected on banking transactions and led to the formation and development of the online banking system. In this context, in order for online banking transactions, which have a widespread use, to be carried out actively on online platforms established by the bank, the bank and the customer must come together under the roof of an online banking agreement. In this article, the obligations and legal liability of the bank arising from the online banking agreement will be analysed. In this context, in the first part of the study, the definition and basic elements of the online banking agreement are given. In the second part of the study, some transactions made through the online platform established by the bank are discussed, and finally, in the third part, the obligations of the bank arising from the online banking agreement and its legal liability arising in case of breach of these obligations are examined.