Pierre Bourdieu'nun sosyolojisinde devlet olgusu
The state in Pierre Bourdieu's sociology
  1. Tez No: 906152
  2. Yazar: AHMET BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. YAŞAR KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Çalışmamızın konusu, Fransız sosyolojisinde önemli bir yeri olan ve daha çok Fransız kimliğiyle tanınan Pierre Bourdieu'nun devlet hakkındaki düşüncelerini sistematik olarak gün ışığına çıkarmaktır. O, 21. yüzyıl Fransız sosyolojisinde etkin bir isimdir. Çalışmamız özellikle onun fikir dünyasında yer alan konular üzerine durularak bir araya getirilmiştir. Bilhassa da çalışmamızın ana temasını oluşturan siyaset sosyolojisinde önemli bir kavram olan onun devlet anlayışı üstünde durulmuştur. Devlet olgusu siyaset biliminin önemli kavramlarından biridir. Günümüzde siyaset sosyolojisi içinde oldukça fazla karşımıza çıkmaktadır. Ele aldığımız bu çalışmamızda benzer olarak Bourdieu'nun siyaset sosyolojisi içinde önemli bir olgu olan devlet teorisine odaklanılmış ve onun devlet anlayışına ilişkin düşünceleri ortaya konulmuştur. Bourdieu, devlet teorisini açıklarken ikili bir tanımlamaya gitmiştir. Bourdieu'nun modern öncesi ve sonrası devleti nasıl tanımladığı ve teorik temellerinin ne olduğu konusunda özellikle de Max Weber'in tanımından etkilendiği görülmüştür. Weber, bu tanımında devleti belirli bir toprak parçası üzerinde fiziksel şiddet tekelini elinde tutan bir olgu olarak ele almıştır. Bourdieu, söz konusu tanıma simgesellik boyutunu da eklemiştir. Ayrıca burada simgesel iktidar ve simgesel şiddet bağlamında devletin temel yapısını irdelemiştir. Nihayetinde bu tez çalışmasında Bourdieu'nun devletin oluşum aşamalarına ilişkin fikirlerine yer verilmiştir. Bu aşamalar incelenirken 4'lü bir sıralamaya gidilmiştir, bunlar; sermaye yoğunlaşma aşaması, hanedan devleti, kral evinden devlet aklına ve bürokratik devletten refah devletine aşamaları olarak tespit edilmiştir. Bourdieu, bunların dışında modern devletin oluşumunda 4 modelden de faydalanmıştır, bunların ilki, Norbert Elias, ikincisi, Charles Tilly, üçüncüsü, Philip Corrigan ve Dördüncüsü Derek Sayer'dir. Sonuç olarak çalışmamızda, Bourdieu'nun devlet teorisinin bütün özellikleri verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is to systematically bring to light the thoughts of Pierre Bourdieu, who has an important place in French sociology and is mostly known for his French identity, on the state. He is an influential name in 21st century French sociology. Our study has been brought together by focusing especially on the issues in his world of ideas. In particular, his understanding of the state, which is an important concept in political sociology, which constitutes the main theme of our study, has been emphasized. The phenomenon of state is one of the important concepts of political science. Nowadays, it appears frequently in political sociology. In this study, we similarly focused on Bourdieu's theory of the state, which is an important phenomenon in political sociology, and his thoughts on the understanding of the state were revealed. Bourdieu made a dual definition while explaining his theory of the state. Bourdieu was particularly influenced by Max Weber's definition of the pre-modern and post-modern state and its theoretical foundations. In this definition, Weber considered the state as a phenomenon that holds the monopoly of physical violence over a certain territory. Bourdieu added the dimension of symbolism to this definition. He also analyzed the basic structure of the state in the context of symbolic power and symbolic violence. Finally, in this thesis, Bourdieu's ideas on the stages of the formation of the state are included. While examining these stages, a four-tier order was used; these were determined as the stages of capital concentration, dynastic state, from the king's house to the state mind and from the bureaucratic state to the welfare state. Bourdieu also utilized 4 models in the formation of the modern state, the first of which is Norbert Elias, the second is Charles Tilly, the third is Philip Corrigan and the fourth is Derek Sayer. As a result, in our study, we have tried to give all the features of Bourdieu's state theory.