Türkiye'de anakent belediyeciliği ve kent hizmetlerinin yönetimi (Yabancı ülke örnekleriyle karşılaştırma ve bir model önerisi)
  1. Tez No: 89228
  2. Yazar: HİKMET KAVRUK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BURHAN AYKAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 424
Özet
Türkiye'de Anakent Belediyeciliği ve Kent Hizmetlerinin Yöneti mi isimli bu tez, şu temel düşünce üzerine kurulmuştur: Genel olarak kentleşme süreciyle birlikte anakentlere yönelik kentleşme hareketi (anakentleşme) yaşanmaktadır. Anakentler hem mekan, hem nüfus, hem de kent hizmetleri olarak genişlemektedir. Büyüyen mekanda yoğun bir nüfusa, kent hizmetlerini yetiştirmek için örgütlenme de genişlemiştir. Anakentte kent hizmetlerinin yönetimi ayrı bir yönetim modeli gerektirmiş ve Türkiye'de anakent yönetimi olarak iki kademeli belediyecilik kurulmuştur. Anakent belediye örgütleriyle kent hizmet lerinin sunulması ve hizmet üzerine örgütlenme açısından, kentsel alanda yerel düzeyde bir merkezileşme eğilimi başlamıştır. Bu genel düşüncelerden hareketle tez beş bölüm halinde plan lanmıştır. Tezin ilk bölümünde, kent, kentleşme, anakent kavramları ile ilgili açıklamalar yapılmakta, Türkiye'de kentleşme yapısına ve ana kentlerin oluşum süreçlerine ilişkin bilgiler sunulmaktadır. İkinci bölüm İngiltere, Fransa, Japonya ve Kanada yerel yönetim sistemleri ve ana kent yönetim biçimlerine ilişkindir. Burada yerel federasyon biçiminde örgütlenmiş olan Londra, Paris, Tokyo ve Toronto Anakent Yönetimleri incelenmektedir. Üçüncü bölüm, Türkiye'de anakent belediyeciliğinin kuruluşu ve gelişimi; yerel yönetim sistemi içerisinde ayrı bir anakent belediye yönetimine ihtiyaç nedeni; anakent belediye yönetimini oluş turan örgütler, konuları üzerine hazırlanmıştır. Dördüncü bölüm, ana kent yönetimlerinin oluşumuna temel dayanak olan anakent alanındaki kent hizmetleri üzerine kuruludur. Bu bölümde, kent hizmetleri çeşitli açılardan sınıflandırılmaya ve açıklanmaya çalışılarak, kent hizmetleri nin yönetimi usullerine yer verilmiştir. Beşinci bölümde, yabancı ülke anakent yönetim modelleri ile kıyaslanarak, Türkiye'deki anakent bele diyeciliğinin sorunlarının tartışılması yapılmakta ve anakent yönetimi için bir model önerisi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis, named Metropolitan Municipal Administration and Management of Urban Services in Turkey, is based on the following fundamental idea: In general, a considerable process of greater city urbanization (metropolization) is under way together with the process of urbanization. Greater cities continue to expand both as space, as population and public services. Also organization has expanded in order to provide the dense population living in ever-increasing space with the public services. In a metropolis, the management of public services (urban services) has necessitated a separete management model. In Turkey, a two-level municipal work has been a tendency towards centralization in local level in the urban domain with regard to the provision the urban services through metropolis administration and organization over service. Departing from these general considerations, the thesis has been prepared in five chapters: The first chapter in the thesis based on the explanations on the terms of city, urbanization and metropolis terms; on the information on the urbanization structure, and the formation processes of metropolises and metropolis administration. Second chapter releates to the structures of local administration and to the forms of local administration in some foreign countries. These are London, Paris, Tokyo and Toronto Metropolitan Governments. The third chapter is on establish the metropolitan administrations and their organizations in Turkey; on the classification of the local corporate bodies which comprise the administration of metropolises; and on the general explanations of the reason why separate metropolis administration is needed. Fourth chapter focuses on the urban public services which provided a basis for the formation of metropolises. In this chapter, a classification and explanation of the urban services in several ways are aimed. Procedures in the administration of urban services are dealt with, and the practices based on such objectives as privatization, partnership, orientation towards associations, are evaluated from the management of urban services. The fifth chapter in the thesis, is on for compare with the metropolitan governments structure in some foreign countries and a aproach for the advise a new model for metropolitan administrative organization.