İMKB-30 hisse senetlerinden oluşturulmuş portföylerin Sharpe, Treynor ve Jensen performans ölçülerine göre değerlendirilmesi
- Tez No: 89227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KAMİL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET Bu çalışma, ' 'Modern Portföy Kuramı ' 'nın performans ölçülerinin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda kullanılabilir olup olmadığım göstermeyi amaçlar. Bu nedenle uygulama ağırlıklı bir çalışma yapılmıştır. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'mn Ulusal-30 Endeksi'ne bağlı hisse senetleri piyasa olarak seçilmiştir. Tüm portföyler, izlenebilirliğin artırılması için bu endekse bağlı hisse senetlerinden oluşturulmuştur. İMKB-30 endeksine bağlı hisse senetleri dönemsel olarak değiştiğinden uygulama 1997'nin ikinci yarıyılı ile sınırlı tutulmuştur. Birinci hafta verilerin başlangıç noktası olduğundan reel getiri ve hesaplamalarda kullanılacak gerçek veriler ancak ikinci haftadan sonra oluşabilmektedir. Ayrıca son hafta yılbaşı tatili nedeniyle tamamlanmadığı için son hafta da çok işlevsel görülmemektedir. Bu yüzden IMKB ile ilgili uygulamanın yapıldığı 1997'nin ikinci yarıyılı 26 tam haftayla birlikte başlangıç ve bitiş haftaları olmak üzere toplam 28 olarak dikkate alınarak analitik değerlerin yarıyılın tamamım kapsaması sağlanmıştır. Veriler, 1997 yılının ikinci altı aylık dönemiyle sınırlı tutulmaktadır. Temel sebep, yılın diğer yarısında Ulusal-30 endekse ait hisse senetleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası tarafından değiştirilmektedir. Bu yüzden, önceki dönemin hisse senetlerinden aym şekilde ' Ulusal-30 endekse ait hisse senetleri ' olarak söz etmek mümkün olmamaktadır. İlk bölümde, Portföy Kuramının temel kavramları işlenerek uygulamada kullanılacak olan parametrelerin dayanakları, örnek hesaplamalarla desteklenerek belirlenmiştir. Markowitz Ortalama Varyans Modeli ve bu modelin temel kavram ve terimleri, bu bölümde tanımlanmıştır. ikinci bölümde, portföy çeşitleri ve tezin esasım teşkil eden hisse senedi portföylerinin verimliliği anlatılmıştır. Sharpe, Treynor ve Jensen' in performans ölçülerinin tanımlan yapılmıştır. Daha sonra sermaye artırımı durumunda hissesenedi veriminin nasıl etkileneceğine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, hisse senetleri endekslerinin yönetimi sürecinin bütün aşamaları incelenmiş ve uygulamada kullanılacak İMKB endekslerinin nasıl hesaplandıkları ortaya konmuştur. Dördüncü bölümde, portföy seçimi incelenmiş ve ' 'Ulusal-30 Endeksi ' 'nde yer alan hisse senetlerinin önce riski minimize etmek maksadıyla sektörel dağılımları yapılmış ve sonra pahalılık seviyeleri baz alınarak beş farklı portföy oluşturulmuştur. Tezin esasım teşkil eden uygulamaya son bölümde geçilmiştir. Piyasa Değeri / Defter Değeri oranlarına göre oluşturulan beş ayrı portföyün Sharpe, Treynor ve Jensen Performans ölçülerine göre verimlilikleri ölçülerek sonuç bölümünde yorumlanmıştır. Burada ortaya çıkacak asıl sonuç genişlik ve derinlik problemi olan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda Modern Portföy Yaklaşımı'nın performans ölçülerinin kullanılabilir olup olmadığıdır. Ayrıca bu çalışma ile hem hisse senedi bazında, hem de portföy bazında ucuz ve pahalı yatırım araçlarının verimliliklerini kıyaslamak mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thesis aims to test whether the performance indexes of '“The Modern Portfolio Theory”are applicable to Istanbul Stock Market. For this reason, the thesis is largely about the application. The market for the application is bounded by ' 'National Index IMKB-30 ' ' in order to reach a good demonstration of 'records and results ' together. All the portfolios are to be selected from the stocks of“National Index IMKB-30”. Since the stocks of“National Index IMKB-30”change term by term, the period of the application here, is limitted by the data of only the half year of 1997. The functional data are to be taken after the second week of the term, since the week of origin is just a starting point without net amount of return. In addition, the last week of the term is not considered as a full data, because of the New Year Holiday. Thus, the whole term is considered as 26 weeks, although 28 weeks are to be used for the evaluations. Data are to be taken for a half year only. The main reason is that, some of the stocks of“National Index IMKBr30”are supposed to be changed term by term, by Istanbul Stock Market. Thus, the stocks, which belong to the index in one term, no longer belong to it in the next term. In the first chapter, main concepts of ' 'The Modern Portfolio Theory ' ' are covered and the origin of the parameters are determined. In the second chapter, characteristics of the portfolio and its performance are explained. Sharpe's, Treynor's and Jensen's Performance Indexes are defined. Then, the effects of the case of capital increase are evaluated. In the third chapter, all the managerial concepts of IMKB Indexes are defined and the evaluations of those indexes which are to be referred in the application part of the thesis are stated.In the forth chapter, portfolio selection is investigated. For the application in Istanbul Stock Market, fistly, the stocks are classified according to sectors of the companies in“National Index IMKB-30”. The aim of this trial is to reduce the risk. Secondly, cheapness of stocks is taken into account for portfolio classification. The portfolios of five different levels of cheapness are selected. In the fifth chapter, at the end, all the conceptual informations are applied to Istanbul Stock Market. The portfolios of five different levels of cheapness are selected according to their ratio of ' 'market value / nominal value ' '. Sharpe's, Treynor's and Jensen's Performance Indexes of the five different portfolios are evaluated. Then, their performances are compared and discussed in the conclusion. The thesis shows that the performance indexes of "The Modern Portfolio Theory ' ' are applicable to Istanbul Stock Market. In addition, the thesis compares the performances, as stock itself and also as portfolio, at each level of cheapness based on their ratio of ' 'market value / nominal value ' '.