Türk İş Hukuku mevzuatında fazla çalışma ve uygulamada karşılaşılan sorunlar
- Tez No: 89229
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY KAPLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET İş Kanunu'nda yasal çalışma sürelerinin uzatılmasını gerektiren haller iki şekilde düzenlenmiştir. Bunlardan ilki işyeri düzeninin aksamaması, işyerinin normal ve düzenle işleyebilmesi için yapılması gerekli işler nedeniyle günlük yasal çalışma süresinin uzatılması halidir. Bu çalışmalar nitelikleri itibariyle süreklilik arzettiği için sürekli fazla çalışma olarak adlandınlmaktadırlar. Bu tür çalışmalar İş Kanunu 66 ncı maddesi uyarınca çıkarılan Hazırlama, Tamamlama, Temizleme İşleri Tüzüğünde düzenlenmiştir. Tüzüğe göre bu işler; bu işyerinde yürütülen asıl işin düzenle yapılması için çalışma saatlerinden önce veya sonra yapılması gereken ve geçici veya istisnai bir nitelik göstermeyip hep aynı surette gitmesi zorunlu bulunan işlerdir. Bu işler için asıl işlerden ayrı olarak ve sadece bu işleri yapmak üzerek alınmış işçiler kullanıldığı takdirde herhangi bir özellik sözkonusu değildir. Buna karşılık hazırlama, tamamlama, temizleme işleri işçilere ek olarak yaptirüryorsa Hazırlama Tamamlama Temizleme İşleri Tüzüğü hükümlerine uygun davranılması gerekecektir. Bu tür işlerde çalıştırılacak işçilerin sayısı işyerinde çalışan işçi mevcuduna göre sınırlandırıldığı gibi; işçilerin nöbetleşe çahştınlmalan da zorunludur. Bu tür işlerde işçiler günlük çalışma sürelerine ek olarak en çok iki saat daha çalıştınlabilirler. Bu ek çalışmalar için işçiye normal saat ücretinin yüzde elli fazlası ödenir. İşçiler asıl işin bitimi ile bu işlerin başlaması arasında en çok yarım saatlik bir ara dinlenmesi talep edebilirler İkinci tür fazla çalışma ise geçici süreli fazla çalışmadır. Burada çalışma süresinin uzatılması istisnaen sözkonusu olur ve geçici nitelik gösterir. Bu tür fazla çalışmalar İ.K.nun 35, 36, ve 37 nci maddelerinde ve İ.K.35 nci maddesi uyarınca çıkarılan Fazla Saatlerle Çalışma Tüzüğünde düzenlenmiştir. İ.K.35 nci maddesi ile düzenlenen normal fazla çalışma; ülkenin genel yararlan, işin niteliği ve üretimin arttırılması gibi nedenlerle yapılan fazla çalışmadır. Bu tür fazla çalışmanın yaptırılabilmesi işçinin muvafakatine ve Bölge Çalışma Müdürlüğünün iznine bağlıdır. İş Kanunu 35 nci maddesinde normal fazla çalışmaların süresi gün ve yıl itibariyle sınırlandınlmıştır. Buna göre fazla çalışma süresi günde üç saati ve fazla çalışma yapılacak günlerin toplamı da yılda doksan iş gününü geçemez. Normal fazla çalışma yapan işçiye bu çalışmaların karşılığı olarak normal çalışma ücretinin saat basma düşen miktarını yüzde elli fazlası ödenir. Bu miktarın sözleşme ile yükseltilmesi mümkündür. İ.K.36 ncı maddesi ile düzenlenen zorunlu fazla çalışma ise; bir arıza sırasında veya bir anzanının mümkün görülmesi durumunda yahut makineler ile araç ve gereç için hemen yapılması gereken acele işlerde veyahut zorlayıcı nedenlerin ortaya çıkmasında11 yapılan fazla çalışmadır. Zorunlu fazla çalışmanın yapılabilmesi işçinin muvafakatine bağlı değildir. Ayrıca zorunlu fazla çalışmalarda Bölge Çalışma Müdürlüğü'nün izni de gerekmez. Ancak işveren zorunlu fazla çalışma yaptırması halinde yapılan işin bitiminden sonra 48 saat içinde Bölge Çalışma Müdürlüğü'ne işin niteliğini, fazla çalışma yaptığı gün ve saati bildirmek zorundadır. Zorunlu fazla çalışmalar işyerinin olağan iş düzenine dönmesi sağlanıncaya kadar sürdürülebilir. Ancak zorunlu fazla çalışma yaptırılacak işçinin de, 24 saat içinde en az 8 saatlik bir dinlenme süresine gereksinim duyacağı gözden uzak tutulmamalıdır. Zorunlu fazla çalışma yaptırılan işçiye de her fazla saat çalışması için normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarı yüzde elli yükseltilerek ödenecektir. îş Kanununda da düzenlenen bir diğer fazla çalışma da olağanüstü fazla çalışmadır. Olağanüstü fazla çalışma; seferberlik sırasında ülke savunmasının gereksinimlerini sağlayan işlerde çalışan işçilere yaptırılan fazla çalışmadır. Ayrıca, doğal afet ve tehlikeli salgın hastalıklar yüzünden olağanüstü durum ilan edilen bölgelerde, günlük iş sürelerinin artırılabilmesi de mümkündür. Olağanüstü fazla çalışma yapılabilmesi için, Bakanlar Kurulu'nun buna gerek duyması zorunludur. Seferberlik süresiyle sınırlı bulunan olağanüstü fazla çalışmalarda günlük iş süresi Bakanlar kurulunca işçinin en çok çalışma kabiliyetine çıkarılabilir. Bu tür fazla çalışmalarda da işçiye yüzde elli zamlı fazla çalışma ücreti ödenir. Deniz İş Kanununda ise fazla çalışma; bu kanuna göre tespit edilmiş bulunulan iş sürelerinin aşılması suretiyle yapılan çalışmadır. Fazla çalışmayı gerektiren nedenler bu kanunda gösterilmemiştir. Fazla çalışmanın süresi ile ilgili olarak İş Kanununda olduğu gibi günlük ve haftalık bir sınırlama da getirilmemiştir. Bölge Çalışma Müdürlüğünün izni veya işçinin muvafakati da aranmamaktadır. Fazla çalışma yaptırılan işçiye her fazla saat çalışması için normal çalışma ücretinin saat basma düşen miktarı yüzde yirmibeş yükseltilerek ödenecektir. Basm İş Kanununda da basm mesleğinde çalışanların günlük normal sürelerin dışında yaptıkları iş sürelerinin fazla saatlerle çalışma sayılacağı, her bir fazla çalışma saati için verilecek ücretin normal çalışma saati ücretinin yüzde elli oranında arttırılarak ödeneceği kararlaştırılmıştır. Basm İş Kanununda yarım saatten az fazla çalışmalar yarım saat, fazlası ise bir saat sayılır. tC fjJKSTOÖĞRETflI KÜRDÜ 'TOuMMNTASYON MEMEZİ
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The situations requiring prolongation of the legal working hours have been arranged in two ways. The first one is the situation of prolongation of the daily legal working hour due to the work reguired to be performed to ensure the proper and regular operation of the work place and to avoid any problems in the workplace. As these works are continuous by nature, they are named as continuous additional work. Such works are arranged in the Regulation of preparation, completion, cleaning works issued in compliance with the 66 th article of the Labour Law. According to the regulation, these works, which have to be performed before or after the working hours in order to perform the main job of the workplace regularly, and which have to be carried out in the same way all the time and which are not exceptional or temporary. In case workers specially appointed for this job are employed, there is no special situation for this. On the other hand, if the job of preparation, completion and cleaning are performed by the workers as an additional job, then the rules of the Regulation of Preparation, Completion, Cleaning Works have to be deferred to the number of the workers to be employed for such jobs are limited in accordance with the total number of workers and the workers have tu work in shifts, in such jobs, the workers can additionally work maximum two hours more, except from their daily working hours. The worker is paid additionally 50% of his normal payment for one hour. The workers can demand maximum half an hour of interval betweer the end of the main job and the start of the additional job. The secand type of additional working is temporary additional work. In this type, the prolongation of the working time is exceptional and temporary. These type of additional works are arranged in the regulation of Working Additional Hours issued in accordance with the 35 article of Labour Law and in the 35., 36. and 37. articles of Labour Law. The normal additional working arranged by the 35 article of Labour Law; is the additional working performed due to reasons such as the general benefits of the nation, the characteristic of the work and the production increase. In order to make this additional work be done, the consent of the worker and the permitIV of the Regional Labour Directorate is needed. In the 35 article of the Labour Law, the period of the normal additional work is limited by day and years. According to this limitation, the additional working time can not exceed 3 hours a day and the total days of additional work can not exceed ninety work-days a year. The worker performing normal additional work is paid an additional fifty percent the amount he is paid for a normal working hour. This amount can be increased with an agreement. The compulsory additional work arranged by the 36. article of Labour Law; is the additional work performed in emergency situations which has to be performed immediately for the machinery and the equipment or when a failure occurs or when compulsory reasons arise. The consent of the worker or the permit of the Regional Labour Drectorate are not needed for the compulsory works. However, the employer has to inform the Regional Labour Directorate about the type of the additional job, in 48 hours after the end of the job. The compulsory additional working can continue until the usual working order is reached in the working place. However, it must be remembered that the worker needs an 8 hour of resting time within 24 hours, during the compulsory additional work. The worker performing the compulsory additional work shall be paid an additional amount of fifty percent of the payment for a normal working hour. Amother type of additional work arranged in the Labour Law is the extraordinary addidional work. Extraordinary additional work, is the additional work performed during the mobilisation by the workers working in jobs related with national defence. In addition to this, the ordinary working hours can be increased in the regions where the state of emergency is declared due to natural disasters and dangerous epidemic diseases. The approval of the Board of Ministers is necessary for the extraordinary additional working. In the extraordinary additional working limited with the duration of mobilisation, the daily working time can be increased, by the Board of Ministers, to the maximum working capability of the worker. In such conditions, the worker gets an additional working payment with a fifty percent increase. As for the Navy Labours Law, additional work is the work performed by exceeding the working time determined according to this law. The reasons necessitating additional working are not revealed in this law. Contrary to the LabourLaw, there exists no daily or weekly limitation regarding the duration of additional work, in the Navy Labour Law. As well as that, the consent of the worker or the permit of the Regional Labour Directorate are not needed. The worker working for an additional time shall be paid and additional amount of twenty percent of the payment paid for the normal working hour, it has been decided in the Press Labour Law that, in case of additional working for each additional working hour, an additional amount of fifty percent of the payment paid for the normal working hour shall be paid to the worker. In the Press Labour Law, additional working time of less than half an hour and the above is considered one hour.