Tehlilê Diwanê Arçugi
Arçugi Divanı'nın Tahlili
- Tez No: 892286
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYETULLAH KARABEYESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Zazaca
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zaza Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma Malla Faruk Baynal'ın Diwanê Arçugi kitabı üzerinedir. Çalışmada Diwanê Arçugi içerik yönünden tahlil ve tetkik edilmiştir. Tezin giriş kısmında çalışmanın konusu, çalışmanın hedefi, çalışmanın çerçevesi, çalışmanın önemi ve çalışmanın metodu üzerine bilgi verilmiştir. Ardından şairin hayatı ve edebi kişiliği ve eserleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde,“Din”; ikinci bölümünde,“Toplum”; üçüncü bölümünde,“İnsan”; dördüncü bölümünde“Tabiat”ana başlıkları altında alt başlıklar verilmiştir. Çalışmada öncelikle klasik edebiyat ve klasik edebiyatın din ile ilişkisi ve klasik türler üzerine bilgiler verilmiştir. Ardından Zazaca da klasik edebiyatın önemi ve bu türde yazılmış bugüne ulaşmış eserler hakkında bilgi verilmiştir. Kavramlar hakkında bilgiler verilmiş, ardından kelimelerin alakalı olduğu beyitler yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is about Mullah Faruk Baynal's book Diwanê Arçugi. In the study, Diwanê Arçugi has been analyzed and analyzed in terms of content. In the introduction part of the thesis, the subject of the study, the aim of the study, the framework of the study, the importance of the study and the method of the study are given. Then the life and literary personality of the poet and his works are emphasized. In the first part of the study,“Religion”; in the second part,“Society”; in the third part,“Human”; in the fourth part, subheadings are given under the main headings of“Nature”. In the study, first of all, information on classical literature and its relationship with religion and classical genres is given. Then, information was given about the importance of classical literature in Zazaki and the works written in this genre that have survived to this day. Information about the concepts is given, and then the couplets related to the words are interpreted.