Petrol fiyatlarının Irak bütçesine etkileri
- Tez No: 836187
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ekonomik, politik, çevresel ve teknolojik olmak üzere pek çok faktöre bağlı olarak fiyatlarının üretici ve tüketici ülkeler tarafından kontrol edilmesinin zor olması nedeniyle petrolün uluslararası stratejik bir emtia olduğuna şüphe yoktur. Petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar, özellikle gerileme hali, petrol üreten ülkelerin sürdürülebilir kalkınmaya yönelik ekonomik ve sosyal politikalarını finanse etmelerinin ve bu politikaları uygulamalarının önünde engel teşkil etmektedir. Irak kamu gelirlerinin çok büyük bir kısmı petrolden elde edilmektedir. Bu nedenle petrol fiyatlarındaki düşüş, Irak kamu bütçesini oldukça olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, 1990-2022 dönemi için küresel petrol fiyatlarında meydana gelen değişimlerin Irak bütçesine etkisinin olup olmadığını analiz etmektir. Analiz sonuçları petrol fiyatlarıyla Irak bütçesi arasında güçlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir pozitif ilişki olduğunu göstermektedir. Kamu gelirlerinin büyük ölçüde petrol gelirlerine dayanması, Irak için önemli riskler barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
There is no doubt that oil is an international strategic commodity, as its prices are difficult to control by producing and consuming countries, depending on many factors: economic, political, environmental and technological. Fluctuations in oil prices, especially the state of decline, constitute an obstacle for oil-producing countries to finance and implement economic and social policies for sustainable development. A large portion of Iraq's public revenues are obtained from oil. For this reason, the decline in oil prices affects the Iraqi public budget quite negatively. The purpose of this study is to analyze whether the changes in global oil prices for the period 1990-2022 have an impact on the Iraqi budget. The analysis results show that there is a strong and statistically significant positive relationship between oil prices and the Iraqi budget. The fact that public revenues are largely based on oil revenues poses significant risks for Iraq.