Ticaret anlaşmalarının batı Afrika ile Türkiyearasındaki lojistik ilişkiler üzerindeki etkisinin incelenmesi: ECOWAS-Türkiye ticari ilişkilerine ilişkin bir çalışma
Examining the effect of trade agreements on logistic relations between west africa and Turkey: A study on ECOWAS-Turkey trade relations
  1. Tez No: 892302
  2. Yazar: LAMARANA DIALLO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YEŞİLYAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, özellikle ECOWAS-Türkiye ticari ilişkileri bağlamında, Batı Afrika ile Türkiye arasındaki lojistik ilişkiler üzerindeki ticaret anlaşmalarının etkisini lojistik sektörünün karşı karşıya olduğu potansiyel ve sorunlar incelenmiştir. Niteliksel yaklaşım kullanılarak bilgi ve güvenilir kaynaklardan veri toplama, analiz etme ve en güncel ticaret verilerini kullanarak, Türkiye-ECOWAS ticaret ilişkilerinin mevcut durumu ve gelecek beklentileri tartışılmıştır. Son dönemde imzalanan anlaşmaların Türkiye ile ECOWAS üye ülkeleri arasındaki ticaretin lojistik sektörüne nasıl bir etki yarattığını anlamak için bir çerçeve sunulmuştur. Anlaşmaların lojistik altyapı, yatırım ve diplomatik ilişkiler üzerindeki etkilerini değerlendirerek, Türkiye'nin Batı Afrika'daki varlığını güçlendirmek için atılan adımların sonuçlarını analiz edilmiştir. Bu çalışmada, bölgesel entegrasyon ve ticaretteki artan iş birliği bağlamında önemli bulgular sunarak, Türkiye ve ECOWAS arasındaki ticari ilişkilerin geleceğine ışık tutmayı amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
This study examines the potential and processes faced by the logistics sector, especially ECOWAS-Turkey trade relations, trade agreements on logistics sales between West Africa and Turkey. The current status and future forecasts of Turkey-ECOWAS trade relations are discussed by using a qualitative approach to collect and analyze data from reliable sources and information on the most up-to-date trade links. The recently signed agreements provide a framework to understand what impact trade between Turkey and ECOWAS countries has on the logistics sector. It analyzes the steps taken for Turkey's opportunists in West Afr"ca by evaluating the logistics infrastructure of the agreements, the investment plan and their existence over the possibilities. This study supports to shed light on the future of commercial products between Turkey and ECOWAS by providing important findings on regional integration and increasing cooperation relations in trade.