Perdede kimlik oyunlari: 'Oppenheimer' ve 'Barbie' filmlerinin Judith Butler'in cinsiyetin performatifliği kuramı bağlamında analizi
Identity games on the screen: analysis of the films'Oppenheimer' and 'Barbie' in the context of Judith Butler'stheory of gender performativity
- Tez No: 892304
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Toplumsal cinsiyet kavramı, bireyleri belirli normlara maruz bırakmakta ve kadın-erkek, doğa-kültür gibi ikili karşıtlıklar çerçevesinde düşünmeye zorlamaktadır. Bu normlar, bireylere belirli kimlikler ve cinsiyet formları dayatarak, bu normlara uymayanların izolasyon, ötekileştirilme, hatta toplumdan dışlanma tehdidiyle karşı karşıya kalmasına yol açmaktadır. Bu çalışma cinsiyetlerin yapaylığı, cinsiyet rolleri ve normları argümanı üzerinden kimlik türlerini tartışmakta ve toplum tarafından üretilen doğal olmayan kategoriler olarak ele almaktadır. Ayrıca, çalışmanın temel amacı, anaakım sinemanın toplumsal cinsiyetin bir diğer etki alanı olarak nasıl işlev gördüğünü anlamaktır. Anaakım sineması olarak“Barbie”(2023) ve“Oppenheimer”(2023) filmleri örneklem olarak seçilmiş ve sinemanın cinsiyet normlarını nasıl şekillendirebileceği ve sorgulayabileceği araştırılmıştır. Bu çalışmada anaakım sinemanın toplumsal cinsiyet algılarına etkileri değerlendirilerek, toplumda mevcut cinsiyet normlarını güçlendirdiği veya dönüştürdüğü konusunda kapsamlı bir perspektif sunulmaktadır. Araştırmanın iddiaları ve varsayımları, anaakım sinemada toplumsal cinsiyet rollerinin yansıtılması ve dayatılması, anaakım sinemanın toplumda hakim olan hegemonik erkeklik yapısını meşrulaştırması,“Oppenheimer”filminde erkek egemen bir bakış açısının varlığı,“Barbie”filminde feminist manifesto yapılmasının hedeflenmesi ve“Barbie”filminin LGBTQ+ rollerini topluma yansıtmasıdır. Çalışmada metin analizi yöntemi kullanılarak, bu iddialar ve varsayımlar üzerinde durulmuş ve filmler üzerinden detaylı bir inceleme yapılmıştır. Sonuç olarak, anaakım sinemanın toplumsal cinsiyet normları üzerinde önemli bir etki yarattığı ve bu normların yeniden üretilmesi veya sorgulanması açısından güçlü bir araç olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The concept of gender exposes individuals to specific norms and forces them to think within the framework of binary oppositions, such as male-female and nature-culture. These norms impose particular identities and gender forms on individuals, leading those who do not conform to these norms to face the threat of isolation, marginalization, or even exclusion from society. This study discusses the artificiality of genders and the roles and norms associated with them, arguing that these are socially constructed and unnatural categories. Additionally, the primary aim of the study is to understand how mainstream cinema functions as another sphere of influence on gender. The films“Barbie”(2023) and“Oppenheimer”(2023) have been selected as case studies to explore how mainstream cinema shapes and questions gender norms. By evaluating the impacts of mainstream cinema on gender perceptions, the study offers a comprehensive perspective on whether these norms are reinforced or transformed in society. The research hypotheses include the reflection and imposition of gender roles in mainstream cinema, the mainstream cinema's legitimization of hegemonic masculinity prevailing in society, the presence of a male-dominated perspective in the film“Oppenheimer”, the aim of feminist manifesto in the film“Barbie”, and the portrayal of LGBTQ+ roles in the film“Barbie”. Through text analysis, these hypotheses are examined in detail, focusing on the films in question. In conclusion, it is observed that mainstream cinema has a significant impact on gender norms and serves as a powerful tool for either reproducing or questioning these norms.