Ahmet Hamdi Tanpınar ve Safiye Erol'un biyografileri, düşünce dünyaları ve romanlarının mukayeseli incelemesi
Comparative analysis of the biographies, worlds of thought and novels of Ahmet Hamdi Tanpınar And Safiye Erol
- Tez No: 892305
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİLEM TERCÜMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Bu çalışmada 1901 yılında doğan ve 1902 yılında vefat eden Ahmet Hamdi Tanpınar ile 1902 yılında doğup 1964 yılında vefat eden Safiye Erol'un biyografileri, düşünce dünyaları ve romanları zaman, mekân, insan unsurları gözetilerek mukayeseli bir şekilde incelenmiştir. Doğum tarihleri ve ölüm tarihleri birbirine çok yakın olan, ortak bir toplumsal belleği taşıyan ve eserlerini de bu bellek ile kaleme alan Ahmet Hamdi Tanpınar ve Safiye Erol Cumhuriyet Edebiyatının iki önemli kalemidir. Çalışmada yazarların düşünce dünyalarını şekillendiren olayları, insanları ve meseleleri anlamak amacıyla ilk olarak biyografileri; hayat karşısındaki duruşlarını, dünyayı anlamlandırma çabalarını ve kendiliklerini inşa etme noktasındaki fikirlerini inceleyebilmek adına düşünce dünyaları ve bir sanatkâr olarak ortaya koydukları eserlerini, poetikalarını açıklayabilmek ve karşılaştırabilmek adına da roman anlayışları incelenmiştir. Tezin amacı aynı topraklarda büyüyen, aynı toplumsal koşullara maruz kalan biri kadın diğeri erkek iki yazarın hayata ve insanlığa karşı geliştirdiği fikirlerinin ve bu fikirlerin bir ürünü olarak ortaya çıkan eserlerinin ortak ve farklı yönlerini değerlendirip aynı süreçlerin farklı yazarların düşünceleri ve estetikleri üzerindeki etkilerini incelemektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the biographies, intellectual worlds and novels of Ahmet Hamdi Tanpınar, who was born in 1901 and died in 1962, and Safiye Erol, who was born in 1902 and died in 1964, are examined comparatively, considering the elements of time, place and human factors. Ahmet Hamdi Tanpınar and Safiye Erol, whose birth and death dates are very close to each other, who share a common social memory, and who wrote their Works with this memory, are two important figures of Republican Literature. In the study, the initial biographies of the authors are examined to understand the events, people and issues that shaped their intellectual worlds; their stances towards life, their efforts to make sense of the world and their ideas in the construction of their identities are analyzed. Additionally, their intellectual worlds and the Works they created as artists are scrutinized to explain and compare their poetics. The aim of the thesis is to evaluate the common and differing aspects of the ideas developed by these two authors, one female and one male, who grew up in the same land and were subjected to the sama social conditions, towards life and humanity and to examine the effects of these processes on the thoughts and aesthetics of different authors.