Boron reinforced fibroin membrane for periosteal tissue engineering
Periosteum doku mühendisliği için bor ile güçlendirilmiş fibroin membran
- Tez No: 892306
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN TEZCANER, PROF. DR. ZAFER EVİS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu tezde, periosteal doku mühendisliği için saf ve katkılı hidroksiapatit (HA) ile muamele edilmiş insan adipoz türevli kok hücre (hADSC) eksozomları yüklü özgün fibroin/sülfatlı aljinat (F/sA) membranlar geliştirilmiştir. B (%8 mol) ve Zn'nin (%4 mol) HA'ya birlikte katkılanması, hADSC'ler üzerinde hem proliferatif hem de osteojenik etki ve insan umbilikal ven endotel hücreler üzerinde anjiyojenik etki sağladığı bulunmuştur. Hem F hem de sA'nın, THP-1 makrofajlarının IL1B ve CASP1 seviyelerini önemli ölçüde azaltmıştır. Ancak, sA'nın %5'ten fazla olması anlamlı bir değişikliğe neden olmamıştır. Hücre canlılığı ve proliferasyonunun 95:5 grubunda en yüksek olduğu dikkate alınarak, %95 F ila %5 sA optimum oran olarak seçilmiştir. Son olarak, herhangi bir şey ile muamele edilmemiş ve HA, 8B HA ve 8B 4Zn HA ile muamele edilmiş eksozomların etkileri araştırılmıştır. 8B HA grubu eksozom verimini önemli ölçüde artırırken, tüm HA gruplarıyla yapılan muamele, protein ve DNA seviyelerini anlamlı olarak azaltmıştır. Ayrıca, katkılı HA ile muamele, RNA seviyelerinde anlamlı artışa yol açmıştır. Eksozom grupları yüklenen F/sA membranları, hADSC'lerin erken yapışma ve çoğalmasını artırmıştır. Muamele edilen tüm eksozom gruplarının osteojenik farklılaşmayı arttırdığı ve CASP1'i artıran 8B 4Zn HA grubu dışında inflamatuar belirteçlerin ekspresyonunu da azalttığı bulunmuştur. Genel olarak, saf ve katkılı HA gruplarıyla tedavi edilen hücrelerden izole edilen eksozomlarla yüklü F/sA membranı, immünomodülasyonun yanı sıra hADSC'lerin proliferasyonunu ve osteojenik farklılaşmasını da arttırabilmiştir. Farklı şekilde muamele edilmiş hücrelerden izole edilen eksozomların daha ileri seviyede tanımlanması, etkilerinin ve potansiyel kullanımlarının daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, novel fibroin/sulfated alginate (F/sA) membranes loaded with exosomes of human adipose derived stem cell (hADSC) treated with pure and doped hydroxyapatite (HA) were developed for periosteal tissue engineering. It was found that, co-doping of B (8 mol%) and Zn (4 mol%) to HA provided both proliferative and osteogenic effects on hADSCs and angiogenic effect on human umbilical vein endothelial cells. Both F and sA led to immunomodulation by significantly decreasing IL1B and CASP1 levels of THP-1 macrophages. However, presence of sA more than 5% did not cause significant change. Considering that cell viability and proliferation were the highest for 95:5 group, 95% F to 5% sA was chosen as the optimum ratio. Finally, effects of untreated and HA, 8B HA and 8B 4Zn HA treated exosomes were investigated. 8B HA group significantly increased exosome yield whereas treatment with all HA groups significantly decreased protein and DNA levels. Moreover, treatment with doped HA led to significant increase of RNA levels. F/sA membranes loaded with exosome groups increased early attachment and proliferation of hADSCs. Treated exosome groups were found to increase osteogenic differentiation and decreased expression of inflammatory markers except for 8B 4Zn HA group, which increased CASP1. Overall, F/sA membrane loaded with exosomes isolated from cells treated with pure and doped HA groups were able to increase proliferation and osteogenic differentiation of hADSCs as well as immunomodulation. Further identification of exosomes isolated from differently treated cells would bring a better understanding for their effects and potential uses.