İklim değişiminin arşivlere etkisi ve dijitalleştirme-sayısallaştırma faaliyetlerinde sürdürülebilirlik: Türkiye için bir model önerisi
The effect of climate change on archives and sustainability in digitalization-digitization activities: A model proposal for Türkiye
- Tez No: 892307
- Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
İklim değişimi her türden kültürel mirasın geleceğini ve güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Kültürel miras grubu içerisinde yer alan arşivler, iklim değişiminin yarattığı tehlikeler nedeniyle bozulma hatta yok olma riski altındadır. Sürdürülebilirlik açısından arşivlerin gelecekteki iklim krizi tehlikelerine karşı hazırlıklı ve uygun iklim modellerine uyumlu olması, kurumun ve bulunduğu ülkenin sosyoekonomik planlama şeması çerçevesinde modellerin geliştirilmesi, toplumu ve onun mirasını koruması açısından kritik öneme sahiptir. Bu esnada iklim değişiminin nelere neden olduğu, nasıl önlemler alınabileceği, arşivlerde yaratacağı tehlikeleri başlıklar altında incelenerek, iklim değişimine uyum sağlamak için arşivciler tarafından yapılması gerekenler tespit edilmiştir. Arşivlerde bulunan basılı belgelerin dijital ortama aktarılmasında kullanılan dijitalleştirme ve sayısallaştırma faaliyetlerinde teknolojik imkanlara bağlı olarak araçlar kullanılmaktadır. Arşivlerde gerçekleştirilen dijitalleştirme çalışmalarında meydana gelen ve iklimde değişime neden olan faaliyetlerin azaltılması iklim değişimine karşı alınabilecek önlemlerden biridir. Arşiv binasında kullanılacak yeşil teknolojiler bu alanda önemli bir adımdır.
Özet (Çeviri)
Climate change threatens the future and security of all forms of cultural heritage. Archives, as part of the cultural heritage group, are at risk of deterioration and even destruction due to the dangers posed by climate change. From a sustainability perspective, it is critically important that archives are prepared for the future threats of climate crisis and aligned with appropriate climate models, which must be developed within the framework of the institution's and the country's socioeconomic planning scheme. This is essential for protecting society and its heritage. During this process, the causes and consequences of climate change, the precautions that can be taken, and the dangers it may create for archives have been examined under specific headings. Measures that archivists must take to adapt to climate change have been identified. In the digitization and digitalization of printed documents in archives, tools are used depending on the technological capabilities. Reducing activities that contribute to climate change during digitization efforts in archives is one of the preventive measures that can be taken. The use of green technologies in archive buildings is an important step in this field.