İklim değişikliğiyle mücadelede belediyelerin rolü ve sıfır atık projesinin yerel düzeyde uygulanabilirliği
The role of municipalities in combating climate change and the applicability of zero waste projects at the local level
- Tez No: 892308
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İklim değişikliği sorunun yol açtığı küresel ısınma, kuraklık, buzulların erimesi, deniz suyu sevilerinin yükselmesi, okyanusların yükselmesi, türlerin yok olması, iklim kaynaklı afetler, gibi problemler günümüzde insanlığın ve dünya ekosisteminin karşı karşıya kaldığı en önde gelen tehditlerdendir. Atmosferdeki karbon emisyonlarının azaltılması, mevcut üretim-tüketim kalıplarının değiştirilmesinden geçmektedir. Kaynağında ayırarak yeniden ekonomiye veya doğaya kazandırma gibi köklü bir anlayış değişikliğinin toplumlara kazandırılması emisyon azaltımına katkıda bulunabilir. Bu bağlamda Türkiye'de, 2017'de Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nca, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması ve gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakılması adına“Sıfır Atık Projesi”hayata geçirilmiştir. Araştırmanın amacı iklim değişikliğiyle mücadelede belediyelerin rollerinin ve sıfır atık projesinin yerel düzeyde uygulanması sürecinde yaşanan sorunların belirlenmesi, bunların çözümüne yönelik bazı öneriler geliştirilmesidir. Araştırma kapsamına Türkiye'deki tüm belediyeler girmektedir. Fakat zaman ve maliyet faktörleri göz önünde bulundurularak, araştırma Çanakkale Belediyesi ile sınırlandırılmıştır. Araştırma nitel örnek olay deseni şeklinde tasarlanmıştır. Veriler anket ve görüşme yöntemleriyle toplanmıştır. Anket verilerinin analizinde Statistical Package for the Social Sciences/Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı-SPSS, görüşme verilerinin analizinde ise MAXQDA Programından yararlanılmıştır. Sonuçta sıfır atık eğitiminin sıfır atık bilinç düzeyini artırdığı, sıfır atık eğitimi alan katılımcıların üşengeçliği ve Belediye'nin sıfır atık altyapısındaki eksikleri gibi nedenlerle Sıfır Atık Projesi'nin Çanakkale Belediyesi örneğinde başarılı bir şekilde uygulanamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Problems such as global warming, drought, melting of glaciers, rising sea water levels, rising oceans, extinction of species, climate-related disasters caused by climate change are among the most prominent threats faced by humanity and the world ecosystem today. Reducing carbon emissions in the atmosphere requires changing existing production- consumption patterns. Introducing a radical change in understanding to societies, such as separating it at its source and recycling it to the economy or nature, can contribute to emission reduction. In this context, in Turkey, in 2017, the“Zero Waste Project”was implemented by the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change in order to control waste within the framework of sustainable development principles and to leave a cleaner and livable world to future generations. The aim of the research is to determine the roles of municipalities in combating climate change and the problems experienced in the local implementation process of the zero waste project, and to develop some suggestions for their solutions. All municipalities in Turkey are included in the scope of the research. However, considering time and cost factors, the research was limited to Çanakkale Municipality. The research was designed as a qualitative case study design. Data were collected through survey and interview methods. Statistical Package for the Social Sciences/Statistical Program for Social Sciences-SPSS was used in the analysis of survey data, and MAXQDA Program was used in the analysis of interview data. As a result, it was determined that zero waste training increased the level of zero waste awareness, and the Zero Waste Project could not be successfully implemented in the example of Çanakkale Municipality due to reasons such as laziness of the participants who received zero waste training and deficiencies in the zero waste infrastructure of the Municipality.