Hareketli grafiklerin farklı alanlarda kullanımı, örnek bir alan olarak medikal grafikler
The usage of motion graphics in various fields: Medical visualization as a case study
  1. Tez No: 892313
  2. Yazar: GÖKHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. FUAT AKDENİZLİ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu tez, dijital oyun teknolojilerinin sağlık sektöründeki kullanımını ve etkileşim tasarımı alanındaki engelleri incelemektedir. Teknolojik gelişmelerin grafik tasarım, sinema ve diğer sanat alanlarındaki etkisi, dijital oyun teknolojilerinin de bu alanlardan etkilendiğini ve geliştiğini göstermektedir. Dijital oyun motorlarının algoritma, proje yönetimi, yazılım ve yapay zekâ gibi alanlardaki etkileri, üretim yapan kişilerin sayısını sınırlamıştır. Ancak, son yıllarda artan araştırmalar ve eğitimler, dijital oyun kültürünün yaygınlaşmasına katkıda bulunmuştur. Tez, oyun motorlarının hasta bilgilendirmesi, kamu sağlığı, tıp eğitimi, tanı ve tedavi ile cerrahi operasyon planlama gibi sağlık uygulamalarındaki potansiyel kullanımını detaylandırmaktadır. Unreal ve Unity gibi oyun motorlarının medikal görselleştirme ve etkileşim tasarımı alanlarındaki avantajları ele alınmıştır. Ayrıca, sanat ve tasarım disiplinlerinden gelen bireylerin etkileşim tasarımı projelerinde karşılaştıkları engeller ve bu projelere yönelik eğilimleri araştırılmıştır. Ulusal düzeyde verilen grafik tasarım ve iletişim tasarımı eğitimlerinde yazılım, yaratıcı kodlama ve proje yönetimi konularına yeterince yer verilmemesi, sanat ve tasarım eğitimi alanındaki kişilerin etkileşim tasarımı projelerinden uzak kalmasına yol açmaktadır. Araştırma bu bağlamda, etkileşim tasarımı projelerinde karşılaşılan zorlukları ve çözüm önerilerini sunmaktadır. Bu araştırma, dijital oyun motorlarının sağlık sektöründeki uygulamaları ve etkileşim tasarımı konusundaki engellerin aşılması, yenilikçi çözümler geliştirme potansiyelini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the use of digital game technologies in the healthcare sector and the barriers in interaction design. Technological advancements in graphic design, cinema, and other art fields have also influenced and developed digital game technologies. The impact of game engines on areas such as algorithms, project management, software, and artificial intelligence has limited the number of professionals working in this field. However, recent increases in research and education have contributed to the proliferation of digital game culture. The thesis details the potential applications of game engines in healthcare, including patient education, public health, medical training, diagnosis and treatment, and surgical planning. It discusses the advantages of game engines such as Unreal and Unity in medical visualization and interaction design. Additionally, it investigates the challenges faced by individuals from art and design disciplines in interaction design projects and their tendencies towards these projects. National-level education in graphic design and visual communication design often lacks emphasis on software, creative coding, and project management, leading to a gap in interaction design projects among art and design students. This thesis addresses these issues by providing solutions and exploring the barriers in interaction design projects. Ultimately, it highlights the potential for innovative solutions in healthcare applications and overcoming obstacles in interaction design.