Türk Kamu Hukukunda Dilekçe Hakkı ve Kullanma Usulu
Right Of Petition At Turkey
- Tez No: 207177
- Danışmanlar: PROF.DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
KENAN Kenan. Türk Kamu Hukukunda Dilekçe Hakkı ve Kullanma Usulü, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2007. Bu tezde, vatandasın en eski kamusal ve siyasal haklarından; yönetilenlerin yönetime katılması ve yönetimi denetlemesini saglayan en önemli araçlardan; demokratik bir devlette seffaflıgı, kamu hizmetlerinde halka yakınlıgı, esitligi, katılımı, hakkaniyeti ve halk denetiminde açıklıgı saglayabilme temel hedeflerini hayata geçirmenin en önemli amaçlarından birisi olan dilekçe hakkı ve kullanma usulü konu edilmektedir. Bu hakkın yönetilenlerle yönetenler arasındaki iliskinin mazisi kadar eski oldugu tahmin edilmektedir. Ülkemizde de kanuni bir hak olarak ilk kez 1876 tarihli Kanun-i Esasi'de tesis edilen bu hakkın Anayasa metni olmamakla beraber bu tarihten önce de uygulamalarının oldugu görülmektedir. Dilekçe hakkı, günümüzde hem Anayasa hem de 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun ile varlıgı kabul edilmis ve güvence altına alınmıstır. Ancak uygulamada, etkin sekilde kullanılmamaktadır. Bunun nedenlerinden biri, bu konuda yazılmıs eser sayısının azlıgından dolayı gerek yöneticilerin gerekse yönetilenlerin konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmamalarıdır. ste bu çalısma ile, gerek yöneticilerin gerekse yönetilenlerin dilekçe hakkının kullanımıyla ilgili olarak ihtiyaç duyduklarında basvurabilecekleri bir kaynak ortaya konulması, dilekçe hakkının kullanımına yönelik bazı tespitlerde bulunulması ve dolayısıyla dilekçe hakkının etkin kullanımının saglanmasına katkıda bulunulması amaçlanmaktadır. Bu tezde, dilekçe hakkının tanımı ve hukuki mahiyeti ortaya konulduktan sonra, bilgi edinme hakkı, hak arama özgürlügü, ombudsman gibi benzer kavramlarla karsılastırılması yapılmaktadır. Müteakiben, dilekçe hakkının dünyadaki ve ülkemizdeki tarihsel gelisimi kronolojik olarak açıklanmaktadır. Son olarak da, 1982 Anayasası ve özellikle 3071 sayılı ?Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun? kapsamında dilekçe hakkı ve bu hakkın kullanılma usul ve yöntemleri incelenmektedir. Bu çalısmada, tezin amacı kapsamında, dilekçe hakkının daha etkin ve yaygın olarak kullanılabilmesi için hiçbir kısıtlama olmaksızın yabancılara da bu hakkın tanınması yanında; vatandasların dilekçe hakkının varlıgı ve kullanılması konusunda, idare, kitle iletisim araçları ile üniversiteler, sivil toplum kurulusları, dernek ve sendikalar tarafından bilgilendirilmesi, idare tarafından genelde tüm kamu personelinin, özel olarak da dilekçe hakkı ile muhatap olan personelin egitilmesinin uygun olacagı sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
KENAN Kenan. Türk Kamu Hukukunda Dilekçe Hakkı ve Kullanma Usulü, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2007. This thesis deals with the right of petition, which is among the oldest public and political rights of the citizen, one of the most essential means that provide for the governed the participation in government and checking it, one of the most important causes of fundamental aims in establishing the transparent ness, participation, justice and propinquity concerning the public services, and openness to the public control in a democratic state. This right is assumed to be as ancient as the history of the governedgovernor relationship. The right of petition was first established as a legal right in ?Kanun-i Esasi? in 1876; however, it is observed to have had applications prior to that time. In our period, the right of petition is recognized and guaranteed by means of the Constitution and the Law No. 3071 on the Use of Right of Petition, but it is not effectively exercised in its application. One reason for this is the unsatisfactory knowledge of the governor and the governed on the subject, a consequence of the inadequate number of the printed materials on this topic Through this study, it is aimed to prepare a source for both the governor and the governed to have recourse to when needed, to determine the main features concerning the application of the right of petition, and thus, to contribute to the provision of efficient exercise of it. In this thesis, subsequent to the setting the definition and the legal character of the right of petition, the right is compared with the similar concepts such as the right of information, the freedom to claim rights and ombudsman. Then, the historical development of the right of petition throughout the world and in our country is explained chronologically. Lastly, the right of petition and the method and procedure regarding the application of this right is studied in terms of the Constitution in 1982 and especially of the Law No. 3071 on the Use of Right of Petition. This study, as convenient to the intend of the thesis, concludes that, together with the provision of this right also for the foreigners without any restrictions; the provision of the information concerning the existence and exercise of the right of petition for the citizens through the government, mass media, universities, non-governmental organizations, associations and trade unions; the instruction of the whole public-sector employees and especially the personnel dealing with the right of petition by the government is appropriate in order to enable the right of petition to be exercised more effectively and extensively.