İlkokul 2. sınıf Türkçe dersinde arkası yarın tekniğinin konuşma kaygısına ve dinleme becerisine etkisi
The effect of cliffhanger technique on speaking anxiety and listening skills in primary school second grade Turkish course
  1. Tez No: 892328
  2. Yazar: ZÜLAL AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE GÜL ÖZENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı ilkokul 2. Sınıf Türkçe ders kitaplarında yer alan okuma metinlerinin arkası yarın tekniğini kullanılarak işlenmesiyle öğrencilerin sınıf önünde konuşma kaygısı ve dinleme becerilerine etkisini incelemektir. Araştırmada tek grup ön test – son test deneysel desen kullanılmıştır. Veriler Sınıf Önünde Konuşma Kaygısı Ölçeği ve Dinleme Becerisi Değerlendirme Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Niğde ili merkez ilçede bulunan bir ilkokulda 2. sınıfa devam eden 26 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama araçlarıyla elde edilen veriler, SPSS istatistik paket programı kullanılarak bağımsız gruplar t-testi ve ilişkili gruplar t-testi ile analiz edilerek yorumlanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre ilkokul öğrencileri Türkçe dersinde konuşma kaygısı yaşamaktadırlar. Türkçe okuma metinlerinin arkası yarın tekniği kullanılarak işlenmesiyle öğrencilerde konuşma kaygısının azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Konuşma kaygısına ilişkin kız ve erkek öğrenciler arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin Türkçe dersinde dinleme becerileri ise orta düzeydedir. Aynı zamanda Türkçe okuma metinlerinin arkası yarın tekniği kullanılarak işlenmesiyle öğrencilerin dinleme becerinin olumlu anlamda geliştiği sonucuna ulaşılmıştır. Dinleme becerisine ilişkin kız ve erkek öğrenciler arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of processing the reading texts in primary school 2nd grade Turkish textbooks using the cliffhangers technique on students' speaking anxiety and listening skills in front of the class. A single group pretest - posttest experimental design was used in the research. Data were collected using the Classroom Speaking Anxiety Scale and the Listening Skills Assessment Scale. The study group of the research consists of 26 students attending the second grade in a primary school in the central district of Niğde. The data obtained through data collection tools were analyzed and interpreted with independent groups t-test and related groups t-test using the SPSS statistical package program. According to the results of the research, primary school students experience speaking anxiety in Turkish lessons. It was concluded that the speaking anxiety of the students decreased by processing the Turkish reading texts using the cliffhangers technique. It was concluded that there was no significant difference between male and female students regarding speech anxiety. Students' listening skills in Turkish lessons are at an intermediate level. At the same time, it was concluded that students' listening skills improved positively by processing Turkish reading texts using the cliffhangers technique. It was concluded that there is no significant difference between male and female students regarding listening skills.