The impact of oil export, inflation and foreign direct investment on gross domestic product in Saudi Arabia
Suudi Arabistan'da petrol ihracatı, enflasyon ve doğrudan yabancı yatırımların GSYİH üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 892329
  2. Yazar: NUHA MOHAMMED HASAN AL NAGDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN TUNCAY TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Son birkaç on yılda, küresel petrol endüstrisinde önemli bir oyuncu olan Suudi Arabistan büyük ekonomik değişiklikler yaşadı. Bu çalışmanın amacı, son 40 yılda önemli ekonomik göstergeler ile Suudi Arabistan'ın GSYİH'si arasındaki bağlantıları araştırmaktır. Bölgenin ekonomik dinamiklerine dair içgörüler sağlamak amacıyla, çalışma petrol ihracatlarının, doğrudan yabancı yatırımların (FDI) ve enflasyon oranlarının GSYİH üzerindeki etkilerini incelemektedir. Veriler güvenilir ulusal ve uluslararası kurumların veri tabanlarından elde edilmiştir. Çalışma, 1984-2023 dönemi için Suudi Arabistan'ın GSYİH'si üzerindeki etkileri test etmek için petrol ihracat hacmi, FDI ve enflasyonu entegre eden ampirik bir yöntem kullanmıştır. Açıklayıcı istatistikler, korelasyon analizi ve Augmented Dickey-Fuller testi kullanılarak değişkenlerin durağanlığı analiz edilmiştir. Ayrıca, Otoregresif Dağıtılmış Lag (ARDL) modeli yardımıyla kısa ve uzun dönem ilişkilerini ayrıntılı olarak analiz etmiştir. Sonuçlar GSYİH ile petrol ihracatı arasında zayıf, uzun vadeli pozitif bir ilişki olduğunu gösterdi. Bunun yanında, ampirik sonuçlar GSYİH ile doğrudan yabancı yatırım ve GSYİH ile enflasyon arasında uzun vadeli güçlü bir pozitif ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle, uzun vadeli ekonomik istikrar ve büyümeyi teşvik etmek amacıyla, Suudi Arabistan'ın doğrudan yabancı yatırımlar için düzenleyici çerçeveleri geliştirmesi, altyapı geliştirme ve yabancı yatırımları çekmek için teşvikler sunması gerekmektedir
Özet (Çeviri)
Over the past few decades, Saudi Arabia, a major player in the global oil industry, has experienced enormous economic changes. The objective of this study is to investigate the connections between important economic indicators and Saudi Arabia's GDP during the previous 40 years. In order to provide insights into the economic dynamics of the area, the study looks into the effects of oil exports, foreign direct investment, and inflation rates on GDP. Reliable national and international sources, such as databases, were used to collect the data. The study used an empirical method integrating oil export volume, FDI, and inflation to test the effect on Saudi Arabia's GDP from 1984 to 2023. Utilizing descriptive statistics, correlation analysis, and the Augmented Dickey-Fuller test, the stationarity of the variables was analyzed. In addition, a thorough analysis investigating both short and long-run relationships using an Autoregressive Distributed Lag model was done. The results showed a weak long term positive relationship between GDP and oil exports. Additionally, the empirical results revealed a long term strong positive nexus between GDP and FDI and GDP and inflation. Thus, to promote long-term economic stability and growth, Saudi Arabia should improve regulatory frameworks for foreign direct investment such as infrastructure development and incentives for attracting foreign investment.