Perceptions of Azerbaijani ELT students on their academic writing skills
Azerbaycanlı İngiliz dili eğitimi öğrencilerinin Akademik yazma becerilerine İlişkin Algıları
  1. Tez No: 892335
  2. Yazar: GUDRAT SAMADOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE MÜGE TAVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma,“Azerbaycanlı İngiliz Dili Eğitimi (ELT) Öğrencilerinin Akademik Yazma Becerilerine İlişkin Algıları”başlığını taşıyan bir tez çalışmasıdır ve karma yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı, Azerbaycanlı ELT öğrencilerinin akademik yazma becerilerine yönelik algılarını ve karşılaştıkları zorlukları detaylı bir şekilde incelemektir. Araştırmanın yöntemsel çerçevesi, hem nicel hem de nitel veri toplama ve analiz süreçlerini kapsamaktadır. Nicel veriler, 122 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen anket çalışmasından elde edilmiştir. Anket sonuçları, betimleyici istatistiksel analiz yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Betimleyici istatistiksel analiz, anket verilerinin özetlenmesi ve genel eğilimlerin belirlenmesi amacıyla kullanılmıştır. Bu analizler, öğrencilerin akademik yazma becerilerine dair genel eğilimler, algılar ve karşılaştıkları zorluklar hakkında bilgi sağlamaktadır. Nitel veriler ise, 35 öğrenci ile yapılan derinlemesine görüşmelerden elde edilmiştir. Bu görüşmelerin analizi, içerik analizi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İçerik analizi, görüşmelerde ifade edilen temalar, kalıplar ve problem alanlarını belirlemek için kullanılmıştır. Bu süreç, öğrenci görüşlerinin sistematik bir şekilde incelenmesini ve bu görüşlerin belirli temalar etrafında gruplanmasını sağlamıştır. Araştırmanın bulguları, Azerbaycanlı ELT öğrencilerinin akademik yazma becerilerinde çeşitli zorluklar yaşadığını ortaya koymuştur. Öğrenciler genel olarak kelime bilgisi eksiklikleri, gramer bilgisi yetersizlikleri ve diğer yazma ile ilgili sorunlar gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu bulgular, akademik yazma becerilerinin geliştirilmesine yönelik daha etkili eğitim stratejilerinin ve destek sistemlerinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Anket verilerine göre, öğrencilerin büyük bir kısmı, akademik yazma süreçlerinde zorluk yaşamadığını belirtmiştir. Görüşmelerden elde edilen nitel veriler, öğrencilerin yazma becerilerindeki zorlukların daha ayrıntılı bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunmuştur. İçerik analizi, öğrencilerin yazma sürecinde karşılaştıkları sıkıntıların ve bu sıkıntıların nedenlerinin belirlenmesine yardımcı olmuştur. Öğrenciler, yazılı anlatımlarında karşılaştıkları güçlüklerin, genellikle eğitim sürecindeki eksikliklerden kaynaklandığını ifade etmişlerdir. Özellikle, dil bilgisi ve kelime bilgisi üzerine yeterli eğitim ve pratik yapma fırsatlarının eksikliği, bu sorunların başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, Azerbaycanlı ELT öğrencilerinin akademik yazma becerilerindeki algı ve sorunları kapsamlı bir şekilde ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, öğrencilerin yazma becerilerinin geliştirilmesine yönelik hedeflenmiş eğitim stratejileri ve destek mekanizmalarının önemini vurgulamaktadır. Bu tür stratejilerin, öğrencilerin akademik yazma becerilerini artırma ve akademik başarılarını destekleme amacıyla uygulanması gerektiği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, titled“Perceptions of Azerbaijani English Language Teaching (ELT) Students on Their Academic Writing Skills,”employs a mixed-methods approach. The aim of the research is to examine in detail Azerbaijani ELT students' perceptions of their academic writing skills and the challenges they face. The methodological framework of the research includes both quantitative and qualitative data collection and analysis processes. Quantitative data were collected through a survey involving 122 students. The survey results were analyzed using descriptive statistical methods. Descriptive statistical analysis was employed to summarize the survey data and identify general trends. This analysis provides information on students' general trends, perceptions, and difficulties related to their academic writing skills. Qualitative data were obtained from in-depth interviews with 35 students. The analysis of these interviews was conducted using content analysis. Content analysis was used to identify themes, patterns, and issues expressed during the interviews. This process facilitated a systematic examination of student responses and the categorization of these responses around specific themes. The findings of the research reveal that Azerbaijani ELT students experience various difficulties with their academic writing skills. Common issues include deficiencies in vocabulary, inadequate grammar knowledge, and other writing-related problems. These findings highlight the need for more effective educational strategies and support systems to enhance academic writing skills. According to the survey data, a significant portion of students reported facing difficulties in academic writing processes. Qualitative data from the interviews provided a deeper understanding of the challenges students encounter in their writing skills. Content analysis helped identify the difficulties and their underlying causes, with students noting that their struggles were often due to gaps in their educational process. Specifically, the lack of adequate training and practice opportunities in grammar and vocabulary were identified as major causes of these issues. In conclusion, this study comprehensively presents the perceptions and issues related to academic writing skills among Azerbaijani ELT students. The findings underscore the importance of targeted educational strategies and support mechanisms to improve students' writing skills and support their academic success. The implementation of such strategies is deemed necessary to enhance students' academic writing capabilities and overall academic achievement.