Büyükşehir belediyeleri ve yönetsel katılım: Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi örneği
Participation in governance and metropolitan municipalities: The case of Kahramanmaraş Metropolitan Municipality
- Tez No: 892372
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETHEM TAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Kamusal politikalarının oluşturulması, kararların alınması, uygulanması, denetlenmesi süreçlerinde kararlardan etkilenen vatandaşların yer alması ve yönetimin kararlarını etkilemeye yönelik faaliyetlerde bulunması yönetime katılımı ifade etmektedir. Yerel yönetimler de halka en yakın yönetim birimleri olduklarından halkın yönetime katılabilmesinin en etkili ve mümkün düzeyi olarak kabul edilmektedir. Bu da demokrasinin gereklerinden biri olan yönetime katılım ilkesinin hayata geçirilmesinde yerel yönetimlerin ne kadar önemli kurumlar olduğunu göstermektedir. Demokrasi ile birlikte uygulama alanı bulan katılımın sağlanabilmesi için, vatandaşların bilinçli ve istekli olması gerekmektedir. Yönetime katılımın bir boyutu da çalışanların bağlı oldukları kurumlarda yöneticileri tarafından alınan kararlara katılmasıdır. Böylece alınan kararlar çalışanlar tarafından sahiplenilecek ve daha verimli uygulanacaktır. Çalışma, Kahramanmaraş iline bağlı Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerinde yaşayan vatandaşlar ile Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi personelinin yönetsel katılımla ilgili bilinç ve istek düzeyini analiz etmeye yönelik nicel araştırma bulgularına dayanarak ortaya çıkmıştır. Çalışmanın amacına yönelik gereksinimleri karşıladığı düşünüldüğünden, ölçme aracı olarak Hemşehri Anket Formu“ ile ”Çalışan Anket Formu" olmak üzere iki anket formu kullanılmıştır. Anket, hedef kitle olarak belirlenen Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ve Onikişubat ilçelerinde yaşayan kişilere ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye personeline uygulanmıştır. Bu araştırmanın örneklemi, basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen 750 vatandaş ve 156 belediye personelinden oluşmaktadır. Alan araştırması sonucunda; vatandaşların kendilerini ilgilendiren kararları etkilemeye yönelik istekli, bilinçli olmakla birlikte yeni katılım yollarının uygulamaya geçmesi yönünde düşünceye sahip oldukları, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının ise belediye örgütü içinde alınan kararlarda daha çok söz sahibi olmak istedikleri, yönetime katılımın vatandaş boyutunun tam sağlanamadığını düşündükleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Participation in governance refers to the participation of citizens affected by decisions in the processes of formulation of public policies, decision-making, implementation and monitoring of decisions, and engaging in activities to influence the administration's decisions. Local administrations are considered to be the most effective and possible level of public participation in governance since they are the closest government units to the people. This shows the importance of local administrations in the realisation of the principle of participation in governance, one of the requirements of democracy. In order to ensure participation, which finds its application with democracy, citizens should have awareness and willingness. Another dimension of participation in governance is the participation of employees in the decisions made by their supervisors in the organisations they are affiliated with. Accordingly, the decisions made will be embraced by the employees and will be implemented more efficiently. The study is based on quantitative research findings to analyse the level of awareness and willingness of citizens residing in Onikişubat and Dulkadiroğlu districts of Kahramanmaraş province and the staff of Kahramanmaraş Metropolitan Municipality regarding participation in governance. Two survey forms, namely 'Citizen Survey Form' and 'Employee Survey Form', were used as data collection tools since they were considered to meet the requirements for the purpose of the study. The surveys were applied to the people residing in the districts of Dulkadiroğlu and Onikişubat in Kahramanmaraş and the employees of Kahramanmaraş Metropolitan Municipality. The sample of this research consists of 750 citizens and 156 municipality employees determined by simple random sampling method. Based on the results of the field research, it was concluded that citizens are willing and conscious to influence the decisions concerning them, but they hold the opinion that new ways of participation should be put into practice, while employees of Kahramanmaraş Metropolitan Municipality want to have more say in the decisions made within the municipal organisation, and they think that the citizen dimension of participation in governance is not fully achieved.