Yönetsel katılım ve kent konseyleri: Antalya - Burdur - Isparta uygulamaları
Administrative participation and city councils: Antalya ? Burdur - Isparta applications
- Tez No: 263750
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAHDETTİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Günümüzde yerel yönetimler demokrasinin temel kurumlar arasında sayılmaktadır. Yerel yönetimler, halkın yönetime katılmasını sağlayan ve halka kendi kendini yönetme becerisi kazandıran en önemli kuruluşlar olmalarının yanında demokrasinin etkin bir şekilde hayata geçirildiği kuruluşlardır.Yerel yönetimlerin demokratikleştirilmesi amacı ile oluşturulan ?Yerel Gündem 21? projesi Mart 2004 itiba¬riyle, aralarında Büyükşehir Belediyeleri'nin ve İl Özel İdareleri'nin de bulunduğu, farklı coğrafi bölgelere dağılmış 50'nin üzerinde yerel yönetimin ortaklığıyla, sürmektedir. Yerel Gündem 21'in alt başlığı olan kent konseyleri, halkın yönetime katılımının arttırılması, sivil toplum kuruluşlarının yönetim sistemi üzerinde etkin olma çabalarının geliştirilmesinin bir aracı olarak 2005 yılında 5393 sayılı Belediye Kanununun 76. maddesi gereğince oluşturulmuştur.Tezde Antalya, Burdur ve Isparta gibi farklı ölçekli ve birbiriyle ilişkili üç ilimizdeki uygulamalar incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Local administrations seen as the basic organisations of the democracy at the present day. local administrations are the most important organizations; providing the puplic participation to the administration and gice virtiousness of self administration also are the referance point of implementing democracy effectively.?The Local Agenda 21? Project and it?s subdivision city councils, that is formed to democrate local administrations, has a specified goal of decreasing the level of puplic participation to the administration, and developed as a tool for higher effort effectiveness of the non-governmental organization?s on local administration system.In this study develops in the axis of local administration and city council. Range of aplication is city council studies of Antalya Isparta and Burdur local administrations.