Sürdürülebilir pil teknolojileri ve çevresel inovasyon
Sustainable battery technologies and environmental innovation
- Tez No: 892380
- Danışmanlar: PROF. DR. MELAYİB BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde, enerji depolama sistemleri modern yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir ve bu sistemlerin kalbi, hiç kuşkusuz, pil teknolojileridir. Ancak, bu teknolojilerin geleneksel üretim ve kullanımı çevresel açıdan endişe verici sonuçlara yol açabilir. Bu bağlamda, çevre dostu ve sürdürülebilir çözümler arayışı, sürdürülebilirlik kavramını günümüzde daha da önemli hale getirmektedir. Başlangıç olarak, bu çalışma, mevcut sürdürülebilir pil teknolojileri üzerinde detaylı bir inceleme sunmaktadır. Bu teknolojilerin, pil endüstrisindeki çevresel etkilerin azaltılması ve doğal kaynakların daha verimli bir şekilde kullanılması konularındaki potansiyelleri titizlikle araştırılmaktadır. Ayrıca, geri dönüşüm ve atık yönetimi gibi çevresel faktörlerin, pil üretim süreçlerine nasıl başarılı bir şekilde entegre edilebileceği üzerinde ayrıntılı bir şekilde durulmaktadır. Tezin bir diğer odak noktası, gelecekteki araştırma alanları ve teknolojik gelişmelerdir. Bu bağlamda, yenilikçi pil teknolojileri ve çevrenin sürdürülebilirliğiyle uyumlu çözümler arasındaki potansiyel fırsatlar detaylı bir şekilde incelenmekte ve daha çevre dostu enerji depolama sistemlerinin nasıl geliştirilebileceği üzerinde ayrıntılı bir şekilde durulmaktadır. Ek olarak, hem ülkemizde hem de yurtdışında yaşanan gelişmeleri kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Çalışmanın sunduğu bulgular ve öneriler, akademisyenler ve endüstri profesyonelleri için değerli bir kaynak oluşturacaktır. Gelecekteki sürdürülebilir enerji depolama sistemlerinin sağlanması, çevresel etkilerin ciddi bir şekilde azaltılmasını gerektirir. Bu bağlamda, yenilikçi çözümlerin hızla benimsenmesi hayati öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, energy storage systems have become an indispensable part of modern life, and the heart of these systems is undoubtedly battery technologies. However, conventional production and use of these technologies can lead to environmentally worrying consequences. In this context, the search for environmentally friendly and sustainable solutions makes the concept of sustainability even more important today. To begin, this study provides a detailed review of existing sustainable battery technologies. The potential of these technologies to reduce environmental impacts in the battery industry and use natural resources more efficiently is being meticulously researched. Additionally, detailed consideration is given to how environmental factors such as recycling and waste management can be successfully integrated into battery production processes. Another focus of the thesis is future research areas and technological developments. In this context, the potential opportunities between innovative battery technologies and solutions compatible with environmental sustainability are examined in detail and how more environmentally friendly energy storage systems can be developed is emphasized in detail. In addition, it comprehensively covers the developments both in our country and abroad. The findings and recommendations offered by the study will constitute a valuable resource for academics and industry professionals. Ensuring future sustainable energy storage systems requires drastic reductions in environmental impacts. In this context, the rapid adoption of innovative solutions is vital.