YÖN Dergisi ve eğitime bakış açısı (köy enstitüleri)
Yön Magazine and its perspective on education (village institutes)
  1. Tez No: 892389
  2. Yazar: ERGÜL CEYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
1961 Anayasası'nın getirdiği özgürlük ortamından yararlanan Yön dergisi 20 Aralık 1961 tarihinden 30 Haziran 1967 tarihine kadar yayım hayatını sürdürmüştür. Yön dergisi toplamda 222 sayı halinde yayımlanmıştır. Yön dergisin de işlenen konular, Türkiye'nin siyasi gündemine ışık tutmuştur. 27 Mayıs askerî darbesinden etkilenen derginin yazılarında eski döneme dönmemek için yapılması gerekenler yazarlar tarafından kaleme alınmıştır. Yön dergisinde başta siyaset ve eğitim olmak üzere birçok alanda farklı konular işlenmiştir. Yön dergisinde işlenen eğitim konusunun özelinde Köy Enstitüleri yer almıştır. Yön'ün 17. sayısı Köy Enstitülerine ayrılmıştır. Köy Enstitüleri kendinden önce uygulanan köye yönelik eğitim sisteminin devamı niteliğindeydi. Büyük emek ve gayretlerle 17 Nisan 1940 tarihinde Hasan Âli Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç'un çabalarıyla kurulan Köy Enstitülerinin kuruluş amacı köye yönelik öğretmen yetiştirmekti. Köy Enstitülerinin çekirdek noktası“iş üzerinde eğitim”üzerine kurulmuştur. İşin olduğu her yerde eğitim de vardır. Çalışıp üretmek öğrencilerin eğitim hayatının en önemli basamağını oluşturmuştur. Enstitülerin eğitime devam ettiği yıllar içerisinde köye yönelik eğitim programı başarıyla yürütülmüştür. Enstitülerde yetişip öğretmen olanlar, köylerinin dışına ilk kez çıkan köy çocukları, modern tarım ve hayvancılığı öğrenen köy halkı enstitülerin önemli kazanımlarındandır. Mehmet Başaran, Talip Apaydın ve Fakir Baykurt Köy Enstitülerinde yetişen önemli yazarlardandır. Enstitülerin kitap ve bilgiye verdiği önem sayesinde yetişen yazarlar da köy edebiyatını güçlendirmiştir. Türkiye'yi bir amaca sevk etmek isteyen Yön dergisi, eğitimde Köy Enstitülerinin tekrardan açılması taraftarıdır. Amaçlarını gerçekleştirmek isteyen aydınlar, Yön'de Köy Enstitüleriyle ilgili çeşitli yazılar yayımlamışlardır. Kapatılan Köy Enstitülerinin tekrardan açılmasını ne kadar istemişlerse de kapatılan Köy Enstitüleri bir daha açılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Benefiting from the environment of freedom brought by the 1961 Constitution, Yön magazine continued to be published from 20 December 1961 until 30 June 1967. Yön magazine was published in 222 issues in total. The topics covered in Yön magazine shed light on Türkiye's political agenda. Affected by the 27 May military coup d'état, the magazine's articles were written by the authors about what needed to be done in order not to return to the old period. In the magazine Yön, different topics were covered in many fields, especially politics and education. In the magazine Yön, the issue of education was specially focused on the Village Institutes. The 17th issue of Yön was devoted to the Village Institutes. The Village Institutes were the continuation of the education system for the village that had been implemented before. Founded on 17 April 1940 by Hasan Âli Yücel and İsmail Hakkı Tonguç with great efforts and efforts, the purpose of the establishment of the Village Institutes was to train teachers for the village. The core of the Village Institutes was based on“education on the job”. Wherever there is work, there is education. Working and producing constituted the most important step in the educational life of the students. During the years that the institutes continued education, the education programme for the village was successfully carried out. Those who were trained in the institutes and became teachers, village children who travelled outside their villages for the first time, and village people who learned modern agriculture and animal husbandry are among the important achievements of the institutes. Mehmet Başaran, Talip Apaydın and Fakir Baykurt are among the important writers trained in the Village Institutes. Thanks to the importance attached to books and knowledge by the institutes, the writers who grew up there strengthened the village literature. The magazine Yön, which wanted to lead Türkiye towards a goal, was in favour of reopening the Village Institutes in education. Intellectuals who wanted to realise their goals published various articles about Village Institutes in Yön. No matter how much they wanted the closed Village Institutes to be reopened, they were never reopened.