Türkiye işveren sendikaları konfederasyonunun (TİSK) Türk endüstri ilişkileri politikaları üzerindeki etkisi
The impact of the turkish confederation of employers' associations (TİSK) on Turkish industrial relations policies
  1. Tez No: 892390
  2. Yazar: ELİF ÖZGE GÜRDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DELİCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu çalışma, TİSK'in Türk endüstri ilişkileri politikalarının oluşumu üzerindeki etkisini incelemektedir. TİSK, Türkiye'deki işveren sendikalarını temsil etmekte ve üyelerinin ekonomik, sosyal ve hukuksal çıkarlarını korumayı amaçlamaktadır. TİSK, işverenlerin ortak sorunlarını ve ihtiyaçlarını belirleyerek bu konularda kamuoyu ve hükümet nezdinde adım atmaktadır. Ayrıca, işverenlerin iş dünyasındaki rolünü güçlendirmek, iş piyasasının ve ekonominin istikrarlı bir şekilde gelişmesini desteklemek amacıyla çalışmalarını yürütmektedir. TİSK faaliyetlerini, endüstri ilişkileri aktörleri arasında sosyal diyalog ile işbirliğinin gelişmesini teşvik ederek sürdürmekte, aynı zamanda ulusal ve uluslararası düzeyde iş dünyasının çıkarlarını savunarak Türkiye'nin ekonomik büyümesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Çalışmada TİSK'in, kamu politikaları üzerindeki etkisi ve işverenlerin bakış açısını yansıtan politikaların oluşturulmasındaki katkıları incelenmiştir. Özellikle 1980 sonrası çalışma hayatının şekillenmesinde koşulların iyileştirilmesinde sendikalar, toplu pazarlık, istihdam stratejileri konularında TİSK'in yaptığı baskı grubu faaliyetleri ve sunduğu öneriler incelenmiştir. Sonuç olarak, TİSK'in Türk endüstri ilişkileri politikalarının şekillendirilmesinde önemli bir aktör olduğu, işverenlerin hak ve menfaatlerini korumada etkin bir rol oynadığı tespit edilmiştir. TİSK Türkiye'nin ekonomik ve sosyal politikalarının oluşturulmasında önemli bir etken olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of TİSK on the formation of Turkish industrial relations policies. TİSK represents employer unions in Turkey and aims to protect the economic, social and legal interests of its members. TİSK identifies the common problems and needs of employers and takes steps on these issues before the public and the government. It also carries out its work to strengthen the role of employers in the business world and to support the stable development of the labor market and economy. TİSK continues its activities by encouraging the development of social dialogue and cooperation among industrial relations actors, and also aims to contribute to Türkiye's economic growth by defending the interests of the business world at national and international levels. In the thesis, TİSK's impact on public policies and its contributions to the creation of policies reflecting the employers' perspective were examined. In particular, the pressure group activities and suggestions made by TİSK on the issues of unions, collective bargaining and employment strategies in shaping the working line after 1980 and improving the conditions were examined. As a result, it has been determined that TİSK is an important actor in shaping Turkish industrial relations policies and plays an active role in protecting the rights and interests of employers. TİSK appears as an important factor in the formation of Tükiye's economic and social policies.