Ortaokul 7. sınıf 'güneş sistemi ve ötesi' ünitesine yönelik web 2.0 teknolojileriyle desteklenmiş işbirlikli öğrenmenin akademik başarıya ve teknoloji okuryazarlığına yönelik tutuma etkisi
The effect of cooperative learning supported by web 2.0 technologies on academic achievement and attitudes towards technology literacy for the 7th grade 'solar system and beyond' unit
- Tez No: 892428
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜLNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, 7. Sınıf Fen Bilimleri dersinde yer alan 'Güneş Sistemi ve Ötesi' ünitesi kapsamında web 2.0 teknolojileriyle desteklenmiş işbirlikli öğrenmenin öğrencilerin akademik başarısına ve teknoloji okuryazarlıklarına yönelik tutumlarına olan etkisini incelemektir. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılında Adana ilinde öğrenim gören bir ortaokuldaki yedinci sınıf öğrencileriyle yapılmıştır. Yapılan çalışmada araştırma desenlerinden, eşitlenmemiş kontrol gruplu ön-son test yarı deneysel desen kullanılmıştır. 7. sınıfta öğrenim gören 75 ortaokul öğrencisiyle yapılan bu çalışma, öğretim programında yer alan 4 haftalık kazanımlar doğrultusunda uygulama yapılarak gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda bulunan öğrenciler web 2.0 destekli işbirlikli etkinliklerle öğrenim görürken, kontrol grubu öğrencileri mevcut öğretim programında yer alan etkinlikler ile öğrenim gerçekleşmiştir. Araştırma verileri 'Güneş Sistemi ve Ötesi Ünitesi Başarı Testi' ve 'Teknoloji Okuryazarlığına Yönelik Tutum Ölçeği' ile toplanmıştır. Verilerin analizinde deney ve kontrol grupların, grup içi öntest-sontest puan ortalamaları karşılaştırmalarında bağımlı gruplar t- testi kullanılmış olup, gruplar arası son test puan ortalamaları karşılaştırılmasında bağımsız gruplar t testi kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgularda deney grubu öğrencilerinin akademik başarı testi puanları, kontrol grubu öğrencilerinden istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Deney grubu lehine sonuç tespit edilmiştir. Teknoloji okuryazarlığına yönelik tutuma yönelik analiz bulgularında deney grubu lehine sonuç bulunmuştur. Web 2.0 destekli işbirlikli öğrenmenin akademik başarıyı ve teknoloji okuryazarlığına yönelik tutumu olumlu etkilediği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of collaborative learning supported by web 2.0 technologies on students' academic achievement and attitudes towards technology literacy within the scope of the 'Solar System and Beyond' unit in the 7th grade science course. The research was conducted with seventh grade students in a middle school in Adana province in the 2023-2024 academic year. In the study, pre-post test quasi-experimental design with an unequalized control group was used. This study, which was conducted with 75 middle school students studying in the 7th grade, was carried out in line with the 4-week acquisitions in the curriculum. While the students in the experimental group learned with web 2.0 supported collaborative activities, the control group students learned with the activities in the current curriculum. The research data were collected with 'Solar System and Beyond Unit Achievement Test' and 'Attitude Towards Technology Literacy Scale'. In the analysis of the data, dependent groups t-test was used to compare the pretest-posttest mean scores of the experimental and control groups, and independent groups t-test was used to compare the posttest mean scores between the groups. In the findings obtained in the study, the academic achievement test scores of the experimental group students were found to be statistically significant compared to the control group students. The result was found in favor of the experimental group. In the analysis findings for attitude towards technology literacy, the result was found in favor of the experimental group. It is thought that Web 2.0 supported collaborative learning positively affects academic achievement and attitude towards technology literacy.