Özel hastane yatırımları için pazar analizinde bir model yaklaşımı ve saha araştırması
- Tez No: 89243
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
89 ÖZET Yatırım öncesi yapılan fizibilite etüdü çalışması ve pazar analizi bütün sektörlerde önemli olmakla birlikte hastane yatırımlarında daha da önemlidir. Çünkü, hastaneler pahalı yatırımlardır ve pazar analizi çalışmaları gerektiği gibi yapılmazsa ülke kaynaklarının israf olması söz konusu olacaktır. Uzmanları tarafından bilimsel metotlarla yapılan pazar analizi, sağlık hizmetleri müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerinin öğrenilebilmesini sağlar. Bu analizler sayesinde pazarı daha iyi tanıyan hastanelerin pazarda tutunma şansları da daha yüksek olacaktır. Ayrıca özel hastanelerin kârlarını maksimize edebilmeleri için hitap ettikleri pazarı iyi tanımaları gerekir. Kapsamlı bir şekilde, bilimsel metotlarla yapılan pazar analizi ve fizibilite etüdü çalışmaları, özel hastane yatırımlarının devletin teşvik tedbirlerinden faydalanmaları için de bir gerekliliktir. Hazine Müsteşarlığı Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü, fizibilite etüdü ve pazar analizi çalışmalarını gerektiği gibi yapmayan yatırımlara teşvik belgesi vermemektedir. Teşvik tedbirleri ise, yatırımcılar açısından büyük kolaylıklar içermektedir. Ayrıca bilimsel yöntemlerle yapılan pazar analizi çalışmaları hastane yatırımcılarının bankalardan yatırım kredisi bulma şansını da artıracaktır. Bütün bu bilgiler, özel hastane yatırımları öncesi pazar analizinin (araştırmasının ) ne kadar önemli ve gerekli olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, Ağustos 1998 itibarıyla İstanbul, Ankara ve İzmir'de faaliyette bulunan toplam 134 özel hastane yöneticisine mektupla anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler t- testi ve ki-kare yöntemleriyle test edilmiştir.90 Anket sonucunda, özel hastanelerin yaklaşık %55'inin yatırım öncesi pazar analizi yapmadığı görülmüştür. Pazar analizi yapanların çoğu da, bu araştırmaları bilimsel metotlarla uzmanlara yaptırmak yerine, kişisel öngörülerine göre kendileri yapmayı tercih etmişlerdir. Oysa bu çalışmalar özel bilgi ve tecrübe gerektirir ve bu yüzden konunun uzmanlarınca yapılması büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmada, özel hastane yatırımı öncesi pazar analizinin nasıl yapılacağı ve hangi kriterlerin dikkate alınacağı konusunda bir iş akış şeması verilmiş ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Bu araştırmanın, özel hastane yatırımcılarına, yatırımlara danışmanlık yapan firmalara, özel hastane yatırımlarının fizibilite çalışmalarını değerlendiren ve teşvik belgesi veren devletin ilgili kurumlarına yararlı bilgiler sunacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
91 ABSTRACT Before any investment, market research is important for all sectors, but it is more important for the hospital investments, because, the cost of hospital investments are very high and if any hospital does not conduct a market research before the investment, this will cause the resources to be wasted. Market research must be conducted by the experts and by means of scientific methods. This kind of research provides hospital investors with concrete knowledge about the market which they intend to sell some goods or services to. Thus, such researches help the investors maximize their profits. Market research which has been conducted according to the rules of scientific methods provides the investors with the profits of incentive measures which are applied to the investments by the government. These incentive measures are applied to the investments which conducted market research and feasibility study according to scientific methods. Thus, such research may help the investors get some funds from the banks, because, generally banks give such funds to the investments which seem profitable to them. In this study, questionnaire forms were sent to the administrators of 134 private hospitals in Istanbul, Ankara and İzmir. The information gathered has been tested by t-test and chi-square method. It has been observed that 55% of these hospitals did not conduct any market research before the investment. The other 45% of the hospital administrators conducted some market research according92 to not scientific methods but their own individual experiment despite such researches need a special kind of knowledge and experiment. A new market research model has been suggested for the private hospital investments.