Pozitif psikolojik sermayenin duygusal örgütsel bağlılığa etkisinde klimakterik dönem ve yaş faktörünün düzenleyici rolü: Özel hastane sektöründe kadın çalışanlar ile bir uygulama
The moderating role of climacteric period and age factor in the influence of positive psychological capital to affective organizational commitment: An application with female employees in the private hospital sector
  1. Tez No: 574171
  2. Yazar: FERAH KEKLİK OKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE İPEK KOCA BALLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Pozitif psikolojinin örgütsel yaşama yansıması sonucu olarak ortaya çıkan pozitif psikolojik sermaye, iş yaşamında uzun dönemli rekabet avantajı sağlayan ve örgütlerin insan kaynağından en üst seviyede yararlanılmasına katkıda bulunan pozitif psikolojik yetenekler üzerine kurulmuş yeni bir yaklaşımdır. Bireylerin pozitif ve güçlü yönlerinin ortaya çıkarılmasının örgütlere en az diğer sermaye yatırımları kadar fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Bu alanda yapılan çalışmalar pozitif psikolojik sermayenin önemli bir örgütsel değer olan duygusal örgütsel bağlılığı beraberinde getireceği görüşünü desteklemektedir. Bu çalışmanın amacı pozitif psikolojik sermayenin duygusal örgütsel bağlılığa etkisinde klimakterik dönem ve yaş faktörünün düzenleyici rolünü tespit etmektir. Çalışmada veri toplamak amacıyla Luthans, Avolio, Avey ve Norman (2007) tarafından geliştirilen“Pozitif Psikolojik Sermaye Ölçeği”ile Meyer, Allen ve Smith (1993) tarafından geliştirilen“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”nin duygusal örgütsel bağlılığı ölçen maddeleri kullanılmıştır. Veriler, Mersin ilinde faaliyet gösteren özel hastane kadın çalışanlarından (n=412) toplanmıştır. Verilerin analiz edilmesinde SPSS 23 ve Lisrel paket programları kullanılmıştır. Veri analizlerinde doğrulayıcı faktör analizi, tanımlayıcı istatistikler, ANOVA, korelasyon analizi ile hipotezleri test etmek için basit regresyon ve hiyerarşik regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Pozitif psikolojik sermaye ve alt boyutlarının duygusal örgütsel bağlılıkla ilişkisini tespit etmek amacıyla yapılan korelasyon analizi sonucunda pozitif psikolojik sermaye ve alt boyutları ile duygusal örgütsel bağlılık arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişkiler olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emerged in pursuance of positive psychology's projection into organizational life, positive psychological capital is a new approach in professional habitat which is founded on positive psychological competencies, which ensures long term competitive advantage and helps organizations to make use of their human resource at maximum level. Positive psychological capital exposes that unveiling positive and strong traits of individuals can ensure profit to the organizations at least as much as other capital investments can. Studies conducted in this field endorse the idea that positive psychological capital brings with it an important organizational value: Affective Organizational Commitment. The purpose of this study is to identify the moderating role of climacteric period and age factor in the eventual impact of positive psychological capital to affective organizational commitment. The“Positive Psychological Capital Scale”, developed by Luthans, Avolio, Avey and Norman (2007); and specific items of“Organizational Commitment Scale”, developed by Meyer, Allen and Smith (1993), each of which involve in measuring affective organizational commitment, were used for data collection. The mentioned data was acquired from the female employees of private hospitals that operate in Mersin Province (n=412). Packaged software programs SPSS 23 and Lisrel were used for data analysis. Confirmatory factor analysis, descriptive statistics, ANOVA, correlation analysis, and, in purpose of testing the hypotheses lineer regression and hierarchical regression analysis, were utilized. In consequence of the correlation analysis conducted to determine the relation of positive psychological capital and its sub-dimensions with affective organizational commitment, meaningful and positive correlations were explored between positive psychological capital and affective organizational commitment. Hierarchical regression analysis was carried out in order to test the moderating role of climacteric period and age in the influence of positive psychological capital to affective organizational commitment.