Türkiye'de vergi açığının hesaplanması ve değerlendirilmesi
The calculation and evaluation of tax gap in Türkiye
  1. Tez No: 892460
  2. Yazar: MURAT AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA ÖZDİLER KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi (Maliye) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Vergi açığı kavramı genel tanımıyla, mevcut durumda toplanılan vergi gelirleri ile mükelleflerin vergi kanunlarına tam uyumu sağlanması varsayımında toplanılacak maksimum vergi geliri arasındaki farkı ifade etmek için kullanılır. Vergi oranlarını arttırarak belli bir seviyeden sonra vergi gelirini arttıramamanın ve yeni verilendirilecek alanlar bulamamanın nihai sonucu vergi açığını araştırmak ve ona yol açan sebepleri azaltmaya çalışmaktır. Vergi açığının büyüklüğü sosyoekonomik politikanın hatalı olduğunu, ticari faaliyetin iktisadi ve yasal karakterlerini tekrar kazanabilmesi için düzeltilmesi gerektiğinin bir işareti olarak kabul edilmektedir. Ülkeler arasındaki vergi rekabeti ve küreselleşmenin de etkisiyle vergi açığı mevzusu evrensel bir sorun olarak karşımıza çıkmakta ve ülkelerin vergi idarelerinin yalnız başına mücadelesi ile çözülebilecek bir yurt içi mali sorun niteliğini aşmaktadır. Bunun izinde, vergi açığının bileşenlerine ve büyüklüğüne ilişkin detaylı malumata sahip olunması hem vergiye gönüllü uyumun artırılmasına, hem de vergi politikalarının belirlenmesi üzerinde daha kapsamlı bir kavrama alanı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of tax gap, in its general definition, is used to express the difference between the tax revenues currently collected and the maximum tax revenue that will be collected assuming full compliance of taxpayers with the tax laws. The ultimate result of not being able to increase tax revenue after a certain level by increasing tax rates and not being able to find new areas to give is to investigate the tax gap and try to reduce the reasons that lead to it. The size of the tax gap is considered a sign that the socio-economic policy is flawed and needs to be corrected so that business activity can regain its economic and legal characters. Tax deficit issue emerges as a universal problem and exceeds the nature of a domestic financial problem that can be solved by the struggle of the tax administrations of the countries alone, with the influence of tax competition between countries and globalization. Following this, having detailed information about the components and size of the tax gap provides a more comprehensive understanding of both increasing voluntary tax compliance and determining tax policies.