4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 21'inci Maddesinin (b) bendi kapsamında yapılan ihalelerde idarenin takdir yetkisi
Discretionary authority of the administration in the tenders made within the scope of item (b) of the 21st Article of the Public Procurement Law no. 4734
  1. Tez No: 892473
  2. Yazar: BETÜL ONARICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM ÖZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
İdarenin temel varlık sebebi, kamu hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde sunulmasıdır. Bu amaçla idare, çeşitli yöntemlerle mal ve hizmet tedarik eder, yapım işleri gerçekleştirir. Bu tedarik yöntemlerinin en önemlilerinden biri de kamu ihaleleridir. 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu, idarenin bu tedarik süreçlerini düzenleyen temel yasal çerçeveyi oluşturur. Kanun'un 21'inci maddesinde ise idarenin belirli şartlar altında pazarlık usulüyle ihale yapabilmesine olanak tanır. Bu usulde idareye tanınan takdir yetkisi, kamu hizmetlerinin kesintisiz ve etkin bir şekilde sunulabilmesi için önemli bir araçtır. İdarenin takdir yetkisi, kamu hizmetlerinin değişen koşullara ve ihtiyaçlara hızla uyum sağlayabilmesi için gereklidir. Özellikle, acil durumlarda veya özel uzmanlık gerektiren işlerde, idarenin daha esnek hareket edebilmesi, kamu yararının korunması açısından kritik bir öneme sahiptir. Ancak bu yetki, hukuk devleti ilkesi gereğince belirli sınırlar içinde kullanılmalıdır. Bu tezde, 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 21'inci maddesinin (b) bendi kapsamında idareye tanınan takdir yetkisinin sınırları incelenmiştir. Kanun'da genel kavramlar kullanılması, takdir yetkisinin ne şekilde kullanılacağını ve sınırlarının nasıl tespit edileceğini gösteren objektif kriterlerin belirtilmemesi gibi nedenlerle, idareye geniş bir takdir yetkisi tanındığı görülmektedir. Bu durumun, idarelerin hatalı, olaya uygun olmayan ve hukuka aykırı kararlar almasına neden olduğu gözlemlenmektedir. Bu kapsamda ihale makamının bu yetkisini nasıl kullanması gerektiği, sınırları ve yargısal denetimi gibi konular rekabet, şeffaflık, eşit muamele ve kaynakların verimli kullanımı gibi temel ihale ilkeleri ve mahkeme kararları çerçevesinde ele alınmıştır. Bu doğrultuda iyileştirme önerileri ve çözüm önerileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main reason for the existence of the administration is to provide public services effectively and efficiently. For this purpose, the administration supplies goods and services and carries out construction works through various methods. One of the most important of these procurement methods is public tenders. Public Procurement Law No. 4734 constitutes the basic legal framework regulating these procurement processes of the administration. Article 21 of the Law allows the administration to make tenders through bargaining under certain conditions. The discretionary power granted to the administration in this procedure is an important tool for the uninterrupted and effective provision of public services. The discretionary power of the administration is necessary for public services to quickly adapt to changing conditions and needs. Particularly in emergency situations or jobs that require special expertise, the ability of the administration to act more flexibly is of critical importance in terms of protecting the public interest. However, this authority must be used within certain limits in accordance with the principle of the rule of law. In this thesis, the limits of the discretion granted to the administration within the scope of paragraph (b) of Article 21 of the Public Procurement Law No. 4734 will be examined. It is seen that the administration is granted a wide discretionary power due to reasons such as the use of general concepts in the Law and the lack of objective criteria showing how the discretionary power will be used and how its limits will be determined. It is observed that this situation causes administrations to make erroneous, inappropriate and unlawful decisions. In this context, issues such as how the contracting authority should exercise this power, its limits and judicial review will be addressed within the framework of basic procurement principles such as competition, transparency, equal treatment and efficient use of resources and court decisions. In this direction, suggestions for improvement and solutions will be discussed.