Obezite cerrahisi sonrası hastaların öğrenim gereksinimleri
Learning needs of patients after obesity surgery
  1. Tez No: 892472
  2. Yazar: NEŞE EMECİOĞLU YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı, obezite cerrahisi sonrası hastaların öğrenim gereksinimlerini belirlemektir. Araştırma, kesitsel ve anket yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışma Denizli ve İstanbul ilinde iki özel hastanede obezite cerrahisi yapılan 45 hasta ile tamamlanmıştır. Veriler, sosyodemografik özelliklerin yer aldığı“Tanımlayıcı Özellikler Formu”ve“Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği (HÖGÖ)”kullanılarak yüz yüze anket yöntemiyle toplandı. Veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edildi. Obezite cerrahisi sonrası hastaların öğrenim gereksinimleri belirli demografik faktörlere göre değişiklik gösterdi. Araştırmada elde edilen bulgulara göre HÖGÖ puan ortalaması 206,95±27,84 bulundu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the learning needs of patients following bariatric surgery. The research was conducted using a cross-sectional survey method. The study was completed with 45 patients who underwent bariatric surgery in two private hospitals located in Denizli and Istanbul. Data were collected through face-to-face surveys using the“Descriptive Characteristics Form,”which includes sociodemographic features, and the“Patient Learning Needs Scale (PLNS).”The data were analyzed using SPSS 22.0 software. The learning needs of patients after bariatric surgery were found to vary according to certain demographic factors. According to the findings, the mean PLNS score was 206.95±27.84.