4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun yapım işleri ihaleleri uygulamalarında karşılaşılan ihale uyuşmazlıkları ve çözüm önerileri
The application problems of Public Procurement Law at number 4734 at construction affairs and solution proposals
  1. Tez No: 179115
  2. Yazar: GÖKHAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde yatırımların büyük bölümü kamu tarafından yapılmaktadır. Bu yatırımların yapılabilirliğini düzenleyen kanunların yeterli olmayışı işleyiş mekanizmasında bir takım sorunlara neden olmaktadır. Bu sorunların giderilmesi için karşılaşılan sorunlara paralel önlemlerin alınması gerekmektedir.Ekonomide en büyük alıcı olan kamu sektörünün harcamalarında; israfın önlenmesi suretiyle etkinlik ve verimliliğin arttırılması esas amaç olarak benimsenmelidir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde; etkili bir kamu alım sisteminin olması ve bu sistemin doğru bir şekilde uygulanması oldukça önemlidir.Ülkemizde uygulanmakta olan 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nda bir takım aksaklıkların mevcut olduğu aşikardır. Mevcut eksikliklerin ve uygulama hatalarının anlayışla karşılanması gerekliliği unutulmamalıdır. 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu düzenine ilişkin Kamu İhale Kurumu tarafından düzenlenen ikincil mevzuatla birlikte kanunun uygulanabilirlik düzeyi yükseltilmeye çalışılmıştır. İşleyiş mekanizması içerisinde bulunan kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşlarının yaptığı ihalelerde istekli pozisyonundaki yükleniciler, meslek odaları ve diğer temsilciler Kamu İhale Kanunu'nda düzenlemelerin yapılması gerekliliğini ısrarla vurgulamakla birlikte ivedilikle önlem alınması gerekliliğini savunmaktadırlar. Çalışmanın kaleme alınması esnasında 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören yasa tasarısı TBMM'ne sunulmuştur.Bu çalışmada, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun uygulanması esnasında yapım işleri ihalelerine yönelik Kamu İhale Kurumu'na yapılan 326 adet şikayet başvurusu incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda uyuşmazlıkların yoğunlaştığı noktalar tespit edilmiş ve yoğunlaşma noktaları detaylı olarak irdelenmiştir. İrdeleme sonucunda kanundaki eksiklerin giderilmesi yönündeki kanaate hasıl olunmuş ve gerekli önermelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In developing countries most of the investments are made by governmental institutions. The inadequacy of the laws that organize the performance of these investments results in some problems in the mechanism of the process. In order to cope with these problems, some measures should be taken by the related institutions.In the expenses of public sector which is the purchaser in the national economy, the main goal should be increasing the efficiency and productivity through the dissipations. Especially in developing countries one significant point is that there should be an efficient public purchase system which is performed properly.It is clear that there are some defects in the 4734 Public Procurement Law which is being applied in our country. It should not be forgotten that existing deficiencies and faults in applications should be considered in a perceptive way. The applicability level of this law is tired to be increased through the secondary legislation law by Public Procurement Authority. Public institutions in the mechanism of the process, contractors that seems in an ambitious position in the bids of public institutions, non-governmental organizations and other institutions declare that there should be arrangements and measures in order to regulate the Public Procurement Law. During the preparation of this study, the draft law that includes changes in the 4734 Public Bid Law is submitted to TBMM ( Turkish Ground National Assembly).In this study 326 complaints, about construction affairs bids that were applied to Public Procurement Authority during the implementation process of Public Procurement Law, are examined. As a result of this analysis, the focal points of incompatibilities are identified and examined in details. At the end of this examination, it is understood that the imperfections should be corrected and necessary measures should be taken.