Acil servise baş dönmesi şikayeti ile başvuran hastaların prospektif incelenmesi
Prospective investigation of patients applicable to the emergency department with digitia complaints
- Tez No: 892485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİYE HORASANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Vertigo vestibüler, proprioseptif ve visual sistemlerden gönderilen uyaranlar arasındaki uyumsuzluktur. Bu çalışmanın yapılmasındaki amaç, acil servise baş dönmesi şikâyetiyle başvuran hastaların şikâyetlerine neden olan durumlar, eşlik eden semptomlar ve komorbiditenin belirlenmesidir. Çalışmaya Ünye Devlet Hastanesine birincil şikayeti baş dönmesi olan, sarı ve kırmızı kategoride olmayan, travma öyküsü olmayan ve son 48 saatte vestibüler süpresan kullanmamış 99 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, yapılan vestibüler- serebellar test sonuçları, eşlik eden semptomlar ve komorbidite kaydedildi. Verilerin sıklık, yoğunluk ve çeşitlilik açısından değerlendirildi. Baş dönmesi her yaşta görülebilmektedir. 21 hastada rotatuar, 1 hastada horizontal ve 1 hastada spontan nistagmus tespit edilmiştir. Serebellar testler hastalarda normaldir. En sık eşlik eden semptom başağrısıdır. Baş dönmeleri genellikle 5-10 dakika sürmektedir. Baş dönmeleri genellikle pozisyondan etkilenmemiştir. 2 hastada unilateral, 1 hastada bilateral diplopi mevcuttur. Hastaların 3'ü panik atak, 6'sı migren, 38'i anemi, 8'i psikiyatrik, 2'si hiperkolesterolemi ve 2'sinin epilepsi hastalıklarının olduğu belirtilmiştir. Tek taraflı ve şiddetli tinnitus yakınması bulunan hasta KBB polikliniğine davet edilmiştir. Yapılan odyolojik incelemede tinnitusun olduğu tarafta ileri dereceli SNİK, diğer kulakta normal işitme eşiği tespit edilmiştir. Yapılan MRG'de internal akustik kanal içerisinde 4 mm çapında Akustik Nörinoma ile uyumlu lezyon tespit edilmiştir Acil servislere baş dönmesi şikâyetinden, başvuran hastaların yakınmaları benzer olabilmekteyken, her bir hastanın klinik özellikleri ve etyolojide rol oynayan faktörler değişkenlik ve çeşitlilik gösterebilmektedir. Bu durum, acil servis şartlarında klinisyeni zorlayabilmektedir. Hastadan alınacak etkili anamnezle komorbidite ve eşlik eden semptomlar ve semptomun şiddeti iyi bir şekilde analiz edilebilmekte, potansiyel riskler göz önüne alınabilmekte, gerektiğinde hızlı ve etkili bir tedaviye imkan sağlanabilmektedir. Anahtar Kelimeler Vertigo, acil servis, dizznes, komorbidite
Özet (Çeviri)
Vertigo is the incompatibility between the stimuli sent from the vestibular, proprioceptive and visual systems. The aim of this study is to determine the conditions that cause complaints, accompanying symptoms and comorbidities of patients who apply to the emergency department with complaints of dizziness. The study included 99 patients at Ünye State Hospital whose primary complaint was dizziness, who were not in the yellow or red categories, who had no history of trauma, and who had not used vestibular suppressants in the last 48 hours. Demographic characteristrics of the patients, vestibular-cerebellar test results, accompanying symptoms and comorbidities were recorded. The data were evaluated in terms of frequency, intensity and diversty. Dizziness can ocur at any age. Rotatory nystagmus was detected in 21 patients, horizontal nystagmus in 1 patient. Cerebellar tests are normal in patients. The most common accompanying symptom is headache. Dizzness usually last 5-10 minutes. Dizzness was generally unaffected by position. There is unilateral diplopia in 1 patient. It was stated that 3 of the patients had panic attacks, 6 had migraine, 38 had anemia, 8 ha psychiatric diseas, 2 had hypercholesterolemia and 2 had epilepsy. The patient, who complained of unilateral and severe tinnitus, was invited to the ENT outpatient clinic. İn the audiological examination, severe SNHL was detected on the side where the tinnitus occurred, and normal hearing thereshold was detected in the other ear. İn the MRI, a lesion comatible with Acoustic Neuronoma with a diameter of 4 mm was detected in the internal acoustic canal. While the complaints of patients who applied to the emergency department with dizziness may be similar, the clinical characteristics of each patient and the factors that play a role in the etiology may vary and vary. This situation may challenge the clinician in emergency department settings. With effective anamnesis taken from the patient, comorbidity, accompanying symptoms and severity of symptoms can be analyzed well, potential risks can be taken into account, and rapid and effective treatment can be provided when necessary. Keywords Vertigo, emergency, dizzness, comorbidity