Presentation of African news in the Turkish press within the framework of constructive journalism: The case of Uganda
Yapıcı gazetecilik çerçevesinde Türk basınında Afrika haberlerinin sunumu: Uganda örneği
  1. Tez No: 892486
  2. Yazar: HERMAN KISAKYE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN YEGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, yapıcı gazetecilik çerçevesinde Türk basınında Afrika ülkelerinin sunumunu analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, 25 Mayıs 2022-25 Mayıs 2023 tarihleri arasında Türkiye'de en çok takip edilen medya kuruluşlarının bazılarının internet sitelerinde Afrika ülkeleriyle ilgili yayınlanan haberler içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Çalışma, Doğu Afrika'daki Uganda Cumhuriyeti örneği üzerinden yürütülmüştür. Araştırmanın amacı, seçilen medya kuruluşları BirGün, Yeni Şafak ve Milliyet'in Afrika ile ilgili yayınladığı haberlerin miktarını tespit etmek ve yayınlanan haberlerde öne çıkan temalari analiz etmektir. Çalışma, Afrika ülkeleriyle ilgili olumsuz haberlerin yaygınlığının, olumlu haberlere kıyasla daha fazla ilgi çektiğinin bir göstergesi olduğunu ileri sürmektedir. Bu nedenle, Afrika ülkelerinin küresel ekonomiye olan olumlu katkıları ve dilsel, kültürel ve sosyal sistemlerdeki çeşitliliği pek çok kişi tarafından bilinmemekte veya göz ardı edilmektedir. Sonuç olarak çalışma, Afrika söz konusu olduğunda Türk medyasındaki habercilikteki olumsuzluğu eleştirerek, coğrafi açıdan dengesiz haber içerikleri ve olumsuz sunumlarla mücadelede medya kuruluşlarının uygulayabileceği çeşitli önlemler arasında“yapıcı gazeteciliği”önemli bir çözüm olarak önermektedir
Özet (Çeviri)
This study, within the framework of constructive journalism, aims to analyse the presentation of African countries in the Turkish press. In this context, news about African countries published between May 25, 2022, and May 25, 2023 was examined on the websites of some of the most followed media organisations in Türkiye using the content analysis method. The study was conducted using the Republic of Uganda in East Africa as its case. The objectives of the research were to determine the quantity of Africa-related news stories that the selected media organisations BirGün, YeniŞafak, and Milliyet published while analysing the themes in the published stories. The study suggests that the prevalence of negative news about African countries is an indication that it allures more attention compared to positive news. In this way, many people are unaware of or disregard the positive impact that African countries have on the global economy, as well as their rich diversity in terms of language, culture, and social systems. In conclusion, the study primarily criticises the negative reporting about Africa in the Turkish press and suggests“constructive journalism”as a crucial solution among the various measures that media organisations can implement to counteract geographically imbalanced news content and negative presentations.