Syrian women's aspirations for syria on the political level, hopes and expectations
Suriyeli kadınların siyasi düzeyde Suriye'ye ilişkin istekleri, umutları ve beklentileri
  1. Tez No: 892497
  2. Yazar: SLAVA SHIKH HASAN
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ERCAN SEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez, Suriye'de devam eden çatışma ortamında Suriyeli kadınların siyasal istek ve beklentilerini incelemektedir. Çalışma, Suriye'nin gelecekteki siyasi manzarasına ilişkin umutlarını ortaya koymayı, siyasi katılımlarının önündeki engelleri tespit etmeyi ve çatışmanın toplumsal yaşam üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlıyor. Nicel bir araştırma yaklaşımı kullanan çalışma, Kuzeydoğu Suriye'nin Kuzeydoğusu ile Kuzeybatısı, rejim kontrolündeki bölgeler ve diaspora dahil olmak üzere çeşitli bölgelerden 524 Suriyeli kadına uygulanan yapılandırılmış bir anket aracılığıyla veri toplamıştır. Anket, uygunluk ve kapsamlılığı sağlamak için mevcut literatüre dayalı tematik bir yaklaşım kullanılarak tasarlanmıştır. Bulgular, Suriyeli kadınların ezici bir çoğunlukla barış, adalet ve demokratik yönetim istediklerini ortaya koymaktadır. Katılımcılar arasında en çok tercih edilen senaryo, adalet ve ulusal uzlaşmayı sağlayarak demokratik bir siyasi geçişe yol açacak kapsamlı bir barışın sağlanmasıdır. Ancak, kültürel ve sosyal kısıtlamalar, güvenlik tehditleri ve kurumsal engeller de dahil olmak üzere siyasi katılımın önünde önemli engeller tespit edilmiştir. Bu zorluklar, kadınların siyasi ve sosyal açıdan güçlendirilmesine yönelik hedefli çabalara duyulan ihtiyacın altını çizmektedir. Çalışma aynı zamanda çatışmanın, yaygın yerinden edilme ve sosyo-ekonomik zorluklarla karşı karşıya kalan Suriyeli kadınlar üzerindeki derin etkisini de vurgulamaktadır. Birçoğu yeni roller ve sorumluluklar üstlenerek ailelerinin geçimini sağlayan birincil kişiler haline gelmiş, bu da dayanıklılık ve eylemlilik duygusunu geliştirmiş ancak aynı zamanda onları yeni risklere ve kırılganlıklara maruz bırakmıştır. Ayrıca, Suriye'deki çatışmanın karmaşık jeopolitik boyutlarını yansıtacak şekilde, dış aktörlerin çatışmayı şiddetlendirmedeki etkisi de katılımcılar arasında önemli bir endişe kaynağı olmuştur. Bu bulgulara dayanarak tez, Suriyeli kadınların siyasi katılımını ve güçlenmesini artırmak için çeşitli öneriler sunmaktadır. Bunlar arasında toplumsal cinsiyete duyarlı yönetişimin teşvik edilmesi, eğitim fırsatlarının artırılması, ekonomik güçlenmenin güçlendirilmesi, güvenlik kaygılarının ele alınması, kapsayıcı barış süreçlerinin teşvik edilmesi ve tabandan gelen girişimlerin desteklenmesi yer almaktadır. Bu araştırma, Suriyeli kadınların görüşlerini ve isteklerini dile getirmeleri için bir platform sağlayarak Suriye'nin geleceğine ilişkin daha geniş bir söyleme katkıda bulunmaktadır. Kadınların bakış açılarının siyasi karar alma ve barış inşası süreçlerine dahil edilmesinin önemini vurgulamakta ve Suriye'de daha kapsayıcı ve eşitlikçi bir siyasi ortamın yaratılması için pratik öneriler sunmaktadır. Bu çalışmada vurgulandığı üzere Suriyeli kadınların dayanıklılığı ve kararlılığı, Suriye için daha parlak bir gelecek inşa etmek adına güçlü bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the political aspirations and expectations of Syrian women amid the ongoing conflict in Syria. The study aims to capture their hopes for the future political landscape of Syria, identify the barriers to their political participation, and assess the impact of the conflict on their lives. Employing a quantitative research approach, the study collected data through a structured survey administered to 524 Syrian women from various regions, including Northeast Syria, Northwest Syria, regime-controlled areas, and the diaspora. The survey was designed using a thematic approach based on existing literature to ensure relevance and comprehensiveness. The findings reveal that Syrian women overwhelmingly desire peace, justice, and democratic governance. The most favored scenario among respondents is achieving comprehensive peace that ensures justice and national reconciliation, leading to a democratic political transition. However, significant barriers to political participation were identified, including cultural and social constraints, security threats, and institutional obstacles. These challenges underscore the need for targeted efforts to empower women politically and socially. The study also highlights the profound impact of the conflict on Syrian women, who have faced widespread displacement and socio-economic hardships. Many have taken on new roles and responsibilities, becoming primary breadwinners for their families, which has fostered a sense of resilience and agency but also exposed them to new risks and vulnerabilities. Additionally, the influence of external actors in exacerbating the conflict was a critical concern among respondents, reflecting the complex geopolitical dimensions of the Syrian conflict. Based on these findings, the thesis proposes several recommendations to enhance the political participation and empowerment of Syrian women. These include promoting gender-responsive governance, enhancing educational opportunities, strengthening economic empowerment, addressing security concerns, fostering inclusive peace processes, and supporting grassroots initiatives. This research contributes to the broader discourse on Syria's future by providing a platform for Syrian women to voice their opinions and aspirations. It underscores the importance of including women's perspectives in political decision-making and peacebuilding processes, offering practical recommendations for creating a more inclusive and equitable political landscape in Syria. The resilience and determination of Syrian women, as highlighted in this study, provide a strong foundation for building a brighter future for Syria.