The role of women in revolutions: Case study of Syrian women's role in the Syrian revolution from 2011 to 2024
Devrı̇mlerde kadınların rolü: 2011'den 2024'e Suriye devrı̇mı̇nde Surı̇yelı̇ kadınların rolü üzerı̇ne bı̇r vaka
- Tez No: 962790
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN SEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, 2011'den 2024'e kadar Suriye devrimindeki Suriyeli kadınların rolünü inceleyerek onların katkılarını, karşılaştıkları zorlukları, zaman içinde rollerinin nasıl evrildiğini ve geleceğe dair beklentilerini analiz etmektedir. Kadınların siyasi aktivizm, insani yardım çalışmaları, medya katılımı ve savunuculuk yoluyla devrimci hareketleri nasıl şekillendirdiklerini araştırmakta; bunu yaparken sosyokültürel normlar, çatışma dinamikleri ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddet gibi yapısal engellerle karşı karşıya kaldıklarını ortaya koymaktadır. Araştırma, kadınların katılımının değişen çatışma koşullarına bağlı olarak nasıl dönüşüm geçirdiğini; protesto organizasyonundan sivil toplum, savunuculuk ağları ve insani yardım çalışmalarında liderlik rollerine geçişini vurgulamaktadır. Çalışma, tanımlayıcı ve tümevarımsal bir yaklaşım benimseyerek yapılandırılmış bir anket aracılığıyla toplanan nicel verileri analiz etmektedir. Çeşitli bakış açılarını yansıtmak amacıyla amaçlı ve kartopu örnekleme yöntemleri kullanılarak toplam 470 katılımcıya ulaşılmıştır. Bulgular, Suriyeli kadınların devrim sürecinde çeşitli alanlarda belirleyici roller üstlenmiş olsalar da, toplumsal cinsiyet normları, liderliğe sınırlı erişim, güvenlik tehditleri, ekonomik zorluklar ve aşırılıkçı gruplar tarafından marjinalleştirilmeleri gibi engellerle sürekli mücadele ettiklerini ortaya koymaktadır. Ancak çalışma aynı zamanda, kadınların direncini ve esnekliğini, aktivizmlerini yeniden kurgulama ve insani yardım, medya ve siyasi alanlardaki etkilerini genişletme kapasitelerini de vurgulamaktadır. Katılımcıların ifade ettiği gelecek beklentileri, kadınların siyasi süreçlere, barış inşa girişimlerine, eğitime, ekonomik güçlenmeye ve toplumsal değişime daha fazla dahil edilmeleri yönünde güçlü bir talep olduğunu göstermektedir. Bu araştırma, toplumsal cinsiyet, çatışma ve siyasi dönüşüm arasındaki kesişimi daha derinlemesine anlamaya katkı sunmakta; politika yapıcılar, sivil toplum kuruluşları ve uluslararası paydaşlar için Suriye'nin yeniden inşa ve demokratikleşme sürecinde kadınların rolünü güçlendirmeye yönelik uygulanabilir öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the role of Syrian women in the Syrian revolution from 2011 to 2024, analyzing their contributions, the challenges they faced, the evolution of their roles over time, and their aspirations for the future. It investigates how women actively shaped revolutionary movements through political activism, humanitarian work, media engagement, and advocacy, despite facing systemic barriers rooted in sociocultural norms, conflict dynamics, and gender-based violence. The research highlights how women's participation transformed in response to evolving conflict conditions, moving from protest organization to leadership roles in civil society, advocacy networks, and humanitarian efforts. The study adopts a descriptive, inductive approach, analyzing quantitative data collected through a structured survey. A total of 470 respondents participated, selected through a combination of purposive and snowball sampling methods to capture diverse perspectives. Findings reveal that while Syrian women played pivotal roles in various revolutionary fields, their contributions were consistently challenged by gender norms, limited access to leadership, security threats, economic hardships, and marginalization by extremist groups. However, the study also underscores the resilience and adaptability of women in reimagining their activism and expanding their influence into humanitarian, media, and political spheres. Future aspirations expressed by respondents highlight a strong demand for greater inclusion of women in political processes, peacebuilding initiatives, education, economic empowerment, and social change. This research contributes to a deeper understanding of the intersection between gender, conflict, and political transformation in post-conflict societies. It provides actionable recommendations for policymakers, civil society organizations, and international stakeholders to strengthen women's roles in Syria's recovery and democratization efforts.