İşletmelerde motivasyonun verimliliğe etkisinde iletişimin aracı rolü ve buna yönelik bir araştırma
The mediator role of communication in the effect of motivation on productivity in businesses and a research
- Tez No: 892511
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİNBAY UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırmanın amacı işletmelerde motivasyonun verimliliğe etkisinde iletişimin aracı rolünün incelenmesidir. Bu amaçla İstanbul ilindeki özel sektöre ait 6 işletmede çalışan 300 çalışanın motivasyon durumlarının verimlilikleri üzerindeki etkisinde iletişimin aracı rolü değerlendirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Yılmaz (2011) tarafından geliştirilen“Örgütsel İletişim Ölçeği”, Yılmaz (2011) tarafından geliştirilen“Çalışanların Liderlik Tiplerine İlişkin Algı Ölçeği”nin motivasyon boyutu ve Yüksel (2023) tarafından geliştirilen“Çalışanlarda Verimlilik Ölçeği”kullanılmıştır. Tüm Veriler SPSS 22.0 paket programında analiz edilmiştir. Ölçeklerden edinilen puan ortalamalarını karşılaştırmak için t-testi ve ANOVA, değişenler arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson Korelasyon testi kullanılacaktır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki etkinin incelenmesinde Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında katılımcıların yaş, eğitim durumu, çalışma şekli ve kıdem değişkenlerine motivasyon durumlarının verimlilikleri üzerindeki etkisinde iletişimin aracı rolü analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda çalışanların motivasyon seviyelerinin verimliliğe olan etkisinde iletişimin aracı rolünün olduğu; motivasyon seviyeleri arttıkça verimlilik durumları ve iletişim becerilerinin de artırdığı; iletişim becerileri yüksek çalışanların verimliliklerinin de artığı sonucuna ulaşılmıştır. Yaş ve eğitim düzeyi değişkenlerinin motivasyon, verimlilik ve iletişim becerilerini etkilediği, kıdem süresi değişkeninin verimliliği etkilediği, çalışma şekli değişkeninin ise herhangi bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the mediating role of communication in the effect of motivation on productivity in businesses. For this purpose, the mediating role of communication in the effect of motivation levels on the productivity of 300 employees working in 6 private sector businesses in Istanbul was evaluated. In the study, the“Organizational Communication Scale”developed by Yılmaz (2011), the motivation dimension of the“Employee Perception Scale on Leadership Types”developed by Yılmaz (2011) and the“Employee Productivity Scale”developed by Yüksel (2023) were used as data collection tools. All data were analyzed in the SPSS 22.0 package program. T-test and ANOVA will be used to compare the mean scores obtained from the scales, and Pearson Correlation test will be used to examine the relationship between variables. Regression analysis was used to examine the effect between dependent and independent variables. Within the scope of the research, the mediating role of communication in the effect of participants' age, educational status, working style and seniority variables on the motivational status of their productivity was analyzed. As a result of the research, it was seen that communication had a mediating role in the effect of employees' motivation levels on productivity. It was concluded that as the motivation levels of the participants increased, their productivity and communication skills also increased, and the productivity of employees with high communication skills also increased. It was concluded that age and education level variables affect motivation, productivity and communication skills, seniority variable affects productivity, and working style variable does not have any effect.