Türkiye'de internet ve sosyal medyaya ilişkin düzenlemelerin kamusal alana etkisi: İfade özgürlüğü bağlamında bir değerlendirme
The impact of regulations on the internet and social media on the public sphere in Turkey: An evaluation in the context of freedom of expression
  1. Tez No: 738712
  2. Yazar: AHMET EMİR PİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SAYİM VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İnternet ve sosyal medya, kamusal iletişimi sağlama özelliği bakımından son derece önemli bir kavramdır. Zira günümüzde bireyler; internet ve sosyal medya aracılığıyla kamusal meselelere ilişkin konularda kolayca bilgi sahibi olabilmekte, kanaat oluşturabilmekte ve fikirlerini rahatça ifade edebilmektedir. Bu nedenle, internet ve sosyal medyada ifade özgürlüğüne ilişkin yasal düzenlemeler, demokratik toplumların gelişimi ve sürdürülebilirliği açısından önemli bir kavram olan kamusal alanı da doğrudan etkilemektedir. Bu çalışmada, AİHM ve AYM kararları ışığında Türkiye'de internet ve sosyal medyada yapılacak paylaşımlara ilişkin yasal düzenlemeler ifade özgürlüğü bağlamında incelenmektedir. Daha sonra söz konusu müdahalelerin, internet ve sosyal medya vasıtasıyla oluşturulan kamusal alana olan etkisi değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Internet and social media are extremely important concept in terms of providing public communication. Because today, individuals; through the internet and social media, they can easily have information on issues related to public issues, form opinions and freely express their opinions. For this reason, legal regulations regarding freedom of expression on the internet and social media directly affect the public sphere, which is an important concept for the development and sustainability of democratic societies. In this study, in the light of the ECtHR and the Constitutional Court of the Republic of Turkey decisions, the legal regulations regarding the sharing to be made on the internet and social media in Turkey will be examined in the context of freedom of expression. Then, the impact of these interventions on the public sphere created through the internet and social media will be evaluated.