Yoğun besi ve mera koşullarında yetiştirilen Anadolu mandalarında besi performansı, karkas, özellikleri ve karkas kalitesinin belirlenmesi
Determination of fattening performance, carcase characteristics and carcase quality in Anatolian buffalo raised in intensive fattening and pasture conditions
  1. Tez No: 892556
  2. Yazar: MEHMET NUR ÇİFTSÜREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA AKKOL, PROF. DR. AYHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yoğun besi ve mera koşullarında yetiştirilen Anadolu mandaları üzerinde yürütülen bu çalışmada; mandaların besi performansı, kesim ve karkas özellikleri ile et kalitesi ve yağ asidi kompozisyonunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini, yoğun besi koşullarında entasif (besi grubu, n=9) ve ekstasif (mera grubu, n=9) olmak üzere iki gruba ayrılan 18 baş erkek Anadolu mandası oluşturmuştur. 5 ay süren bu çalışmada, besi grubu yoğun yemle beslenmiş ve besi süresi sonunda ortalama 1.050 kg günlük canlı ağırlık artışı elde edilmiştir. Ekstansif koşullardaki malakların 5 aylık süre sonunda canlı ağırlık artışlarının 0.23 kg olduğu tespit edilmiştir. Besi ve mera gruplarının besi başı ağırlığı sırasıyla 177.6 ve 169.3 kg, besi sonu ağırlığı 335.2±12.2 ve 203.4±7.01 kg, sıcak karkas ağırlığı 159.6±23.44 ve 78.96±10.8, soğuk karkas ağırlığı ise 157.4±22.83 ve 77.63±11.43 kg olarak belirlenmiştir. Et kalitesini belirlemek amacıyla longissimus dorsi (LD) kasından alınan örneklerde pH, L*, a*, b*, C*, Hº renk indeks değerleri, su tutma kapasitesi (%), pişirme kaybı (%) ve tekstür (kesme kuvveti) besi grubu değerleri için sırasıyla 5.63±0.193, 39.03±1.81, 9.4±0.93, 11.99±0.80, 15.25±1.08, 51.96±2.15, 0.36±0.16, 32.65±1.78 ve 6.10±2.66 olarak bulunmuştur. LD kasında bakılan bu özellikler mera grubu için sırasıyla 5.85±0.17, 35.43±3.76, 10.01±2.41, 10.19±0.28, 14.34±1.82, 46.05±6.47, 0.17±0.08, 30.27±6.68 ve 8.10±2.16 olarak belirlenmiştir. Besi ve mera grubu için LD kasının kimyasal besin madde içerikleri nem, kuru madde, ham protein, ham yağ ve ham kül için sırasıyla %76.47±1.23, %23.53±0.78, %22.77±1.07, %4.77±0.96 ve %4.07±0.14 olarak bulunmuştur. Mera grubunda ise aynı parametreler %78.34±1.30, %21.66±1.03, %21.22±0.89, %2.46±1.28 ve %4.17±0.11 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the fattening performance, slaughter and carcass characteristics, meat quality and fatty acid composition of Anatolian buffaloes under different fattening conditions. The animal material of the study consisted of 18 male Anatolian buffaloes divided into two groups as intensive (fattening group, n=9) and extensive (pasture group, n=9) under different fattening conditions. In this 5-month study, the fattening group was fed with intensive feed and an average live weight gain of 1.050 g was obtained at the end of the fattening period. It was determined that the live weight gain of the buffaloes in extensive conditions was 0.23 g at the end of 5 months. The weight at the beginning of fattening, 177.6 and 169.3 kg; weight at the end of fattening, 327.5 and 204 kg; hot carcass weight, 159.6±23.44 and 78.96±10.8; cold carcass weight, 157.4±22.83 and 77.63±11.43 kg were determined for fattening and pasture groups, respectively. In order to determine the meat quality, pH24, L*24, a*24, b*24, C*, Hº colour values, water holding capacity (%), cooking loss (%) and texture values of the samples taken from longissimus dorsi (LD) muscle were determined as 5. 63±0.193, 39.03±1.81, 9.4±0.93, 11.99±0.80, 15.25±1.08, 51.96±2.15, 0.36±0.16, 32.65±1.78 and 6.10±2.66, respectively. The nutrient contents of LD muscle were determined as 5.85±0.17, 35.43±3.76, 10.01±2.41, 10.19±0.28, 14.34±1.82, 46.05±6.47, 0.17±0.08, 30.27±6.68 and 8.10±2. In the study, the nutrient contents of LD muscle were found to be 76.47±1.23%, 23.53±0.78%, 22.77±1.07%, 4.77±0.96% and 4.07±0.14% for moisture, dry matter, crude protein, crude fat and crude ash, respectively.