İŞKUR'un okullara personel gönderimi uygulamasının değerlendirilmesi
Evaluation of İŞKUR 's practice of sending personel to schools
  1. Tez No: 892584
  2. Yazar: MEHMET ÖZHAN TURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı İŞKUR tarafından kamu okullarına geçici olarak gönderilen işçi uygulamasının değerlendirilmesi yapmaktır.Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomoloji deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Siirt ilinde kamu okullarında görev yapan 23 okul idarecisi, 14 öğretmen ve 10 İŞKUR işçisi oluşturmaktadır Veri toplamada araştırmacılar tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak mülakatlar yapılmıştır. Bu uygulamada elde edilen veriler, betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, uygulamanın pozitif yönlerine ilişkin olarak hem okul idarecileri ve öğretmenler hem de işçilerle yapılan görüşmelerde her iki grubun da değindiği ortak nokta uygulamanın çalışanlara katkısıdır. Okul İdarecileri, öğretmenler ve işçiler uygulamanın negatif yönü olarak sürekliliğinin olmayışında hem fikirdirler. Okullara işçi alımında mevcut sisteme geçişe ilişkin öğretmenlerle yapılan görüşmede söz konusu olan yeni uygulanın geçici istihdam sağladığından halihazırdaki uygulamanın okuldaki verimliliği azalttığı ifade edilmiştir.Uygulamanın uygunluğuna ilişkin katılımcılar uygulamanın geçici süreliğine olmasından dolayı uygun olmadığına değinmiştir. Uygulama kapsamında okullara geçici personel göndermenin okul ortamına etkilerine ilişkin görüşmede okul idarecileri ve öğretmenler; söz konusu olan uygulamanın okul sağlığının korunmasına katkı sağladığını görüş olarak bildirmişlerdir. Uygulamada verimliliğin arttırılmasına ilişkin her iki grubun da değindiği ortak nokta performansa dayalı olarak aynı okulda yeniden istihdam ve çalışma süresinin uzatılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the practice of workers sent temporarily to public schools by İŞKUR. The phenomenology pattern, one of the qualitative research methods, was used in the research. The study group of the research consists of 23 school administrators, 14 teachers and 10 İŞKUR workers working in public schools in Siirt province in the 2023-2024 academic year. Interviews were conducted using a semi-structured interview form created by the researchers in data collection. The data obtained in this application was evaluated with the descriptive analysis method. According to the research results, in the interviews with both school administrators, teachers and workers regarding the positive aspects of the application, the common point that both groups mentioned is the contribution of the application to the employees. School administrators, teachers and workers agree that the negative aspect of the practice is its lack of continuity. In the interview with the teachers regarding the transition to the current system in recruiting workers for schools, it was stated that the current practice reduces the efficiency of the school since the new practice in question provides temporary employment. Regarding the suitability of the practice, the participants mentioned that the practice is not suitable because it is temporary. In the meeting regarding the effects of sending temporary staff to schools within the scope of the application on the school environment, school administrators and teachers said; They stated that the practice in question contributes to the protection of school health. The common point touched upon by both groups regarding increasing efficiency in practice is re-employment and extension of working time in the same school based on performance.