Türkiye'de işsizliğin genel görünümü ve işsizlikle mücadelede uygulanan aktif istihdam politikaları
The general overview of unemployment in turkey and active employment policies implemented in struggling unemployment
  1. Tez No: 892608
  2. Yazar: FATİH ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL GÜRÜN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Ekonomik belirsizliklerin arttığı günümüzde yaşanmakta olan ekonomik sorunların nedenlerinden biri olan işsizlik sorununa daha etkin çözümler geliştirebilmek için düzenli analiz ve değerlendirmelere ihtiyaç duyulmaktadır. Türkiye'de işsizliğin genel görünümünün incelendiği çalışmada, işsizlikle mücadelede sürdürülmekte olan politikalar incelenmiş, bu politikalar kapsamında izlenen stratejiler ve gerçekleştirilen uygulamalar incelenerek sonuçlarıyla birlikte ortaya konulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde Türkiye'de nüfus, işgücü, istihdam durumuna ilişkin gerçekleştirilen literatür taraması ve araştırmalar sonucu elde edilen kavramsal bilgiler ile mevcut görünüme ilişkin istatistiksel veriler paylaşılmıştır. İkinci bölümde, işsizlik kavramıyla ilgili elde edilen kavramsal ve kuramsal bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) ait istatistikler doğrultusunda Türkiye'de işsizliğin genel görünümü ile istatistiksel görünümü ortaya konulmuş ve işsizliğin nedenleri ile sonuçlarına değinilmiştir. Dördüncü bölümde, Türkiye'de işsizlikle mücadelede uygulanmakta olan makro ve mikro ekonomik politikalara ilişkin kavramsal ve kuramsal bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın beşinci bölümünde ise, Türkiye'de işsizlikle mücadele kapsamında uygulanmakta olan aktif istihdam politikaları incelenmiş, aktif istihdam politikalarının temel uygulayıcısı olan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından gerçekleştirilen uygulamalar ile bu uygulamaların sonuçlarına değinilmiştir. Buna ek olarak beşinci bölümde, işsizlikle mücadelede rol alan diğer kurum ve kuruluşlar ile bu kuruluşların gerçekleştirdiği proje ve uygulamalara ilişkin bilgiler verilerek bu proje ve uygulamalara ilişkin sonuçlar paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's environment of increased economic uncertainties, there is a need for regular analysis and evaluations to develop more effective solutions to the problem of unemployment, which is one of the causes of the economic problems being experienced. In this study examining the general outlook of unemployment in Turkey, the policies being pursued in the fight against unemployment were examined, along with the strategies followed and the practices implemented within the scope of these policies, along with their results. In the first section of the study, conceptual information obtained through literature reviews and research regarding the population, labor force, and employment situation in Turkey was shared, along with statistical data on the current state. The second section provided conceptual and theoretical information related to the concept of unemployment. In the third section, the general and statistical overview of unemployment in Turkey was presented based on statistics from the Turkish Statistical Institute (TÜİK), along with an examination of the causes and consequences of unemployment. The fourth section included conceptual and theoretical information on macro and microeconomic policies implemented in the fight against unemployment in Turkey. The fifth section examined active employment policies implemented in the fight against unemployment in Turkey, including an analysis of practices carried out by the Turkish Employment Agency (İŞKUR), the main executor of such policies, and their outcomes. Additionally, in the fifth section, information regarding other institutions involved in the fight against unemployment and the projects and practices they have conducted were provided, along with the results of these projects and practices.