Kıyılmış balık ve karides kullanarak hazırlanan pişilerin besin değeri ve duyusal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of nutritional value and sensory properties of pişi prepared using minced fish and shrimp
- Tez No: 892609
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRET ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, geleneksel bir hamur işi olan ve severek tüketilen“pişi”ürününe hamur aşamasında farklı su ürünleri (karides, hamsi, sardalya, alabalık) ilave edilerek yeni pişi ürünleri oluşturmak ve pişi haline dönüştürülerek, derin yağda kızartılması sonucu oluşturulan kontrol grubu dahil, karidesli, alabalıklı, sardalyalı ve hamsili olmak üzere hazırlan ürünlerin besin değeri ve duyusal kalite parametreleri belirlenmiştir. Bu amaçla alabalık, hamsi, sardalya ve karides etlerinden pişiler hazırlanmış; hammadde ve ürünlere (pişi hamuru ve pişilerde) besin değeri ve duyusal analiz medodları uygulanarak ürün profilleri belirlenmiştir. Pişi gruplarında nem değerleri %30,17 ile %37,29 arasında değişim gösterdi ve PKon grubunun nem oranı da diğer gruplardan önemli derecede farklıdır (p PKon (Çok iyi) > PKar (Çok iyi) > PSar (İyi) > PHam (İyi) olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to create new variations of the traditional and popular fried dough product known as“pişi”by incorporating different aquatic products (shrimp, anchovy, sardine, trout) into the dough phase. The new pişi products, including the control group, shrimp, trout, sardine, and anchovy variants, were prepared and evaluated for their nutritional value and sensory quality parameters after being deep-fried. To achieve this, pişis were prepared using shrimp, anchovy, sardine, and trout meat. Nutritional value and sensory analysis methods were applied to the raw materials and products (pişi dough and fried pişis) to determine the product profiles. The moisture content in the pişi groups varied between 30.17% and 37.29%, with the moisture content of the control group (PKon) being significantly different from the other groups (pControl Group (Very Good)>Shrimp Pişi (Very Good)>Sardine Pişi (Good)>Anchovy Pişi (Good).These results reflect both the nutritional content and sensory attributes of each pişi variant and indicate consumer preferences.