The role of extracellular vesicles in pediatric covid-19 patients with asthma
Astımı olan pedı̇atrı̇k covıd-19 hastalarında ekstraselüler vesı̇küllerı̇n rolü
- Tez No: 892607
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN GÜRSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
2019 koronavirüs hastalığının (COVID-19) nedeni olan SARS-CoV-2, milyonlarca insanı enfekte etti ve astım, başlangıçta COVID-19 için bir risk faktörü olarak kabul edilmişti. Astım ve COVİD-19 üzerine çok sayıda çalışma yapılmıştır. Ancak, astımı olan COVID-19 hastalarında plazmadan elde edilen hücre dışı keseciklerin (EV'ler) rolü hala bilinmiyor. Bu çalışmada, akut ve iyileşme dönemlerinde sağlıklı kontrollerden, astımı olan ve olmayan, ağır ve hafif COVID-19 pediatrik hastalarından elde edilen EV'lerin sağlıklı saf CD4+T hücreleri ve monositler üzerindeki etkisini değerlendirdik. Plazma sitokinleri ve anti-SARS-CoV-2 antikorları astımı olan ve olmayan gruplar arasında benzerlik gösterirken, bağışıklık yanıtları COVID-19'un şiddetine bağlı olarak değişmiştir. Şiddetli akut grupta, tüm sitokinler artarken, IFNγ, CD4+T hücre ve monosit sayıları azalmıştır. Bu sonuçlar, ağır vakalarda immünosüpresif bir patern olduğunu düşündürmektedir. Ağır akut hastalardan alınan EV'ler ile sağlıklı hücrelerin uyarılması, PDL1 ekspresyonunun, Th2, Treg hücre oranlarının artmasına ve IFNγ salgılanmasının, Th1, Th17 hücre oranlarının azalmasına yol açtı. Hasta EV'leri ayrıca monositlerden proinflamatuar sitokin salgılanmasını da azalttı. Ağır akut hasta EV'leri, EV ile uyarılan sağlıklı PBMC'lerde CD4+T hücresi ve monosit popülasyonlarını azalttı. Genel olarak, sonuçlarımız astım varlığından ziyade COVID-19 şiddetine bağlı olan immünolojik yanıtları ve EV iliskili sonuçları, şiddetli akut COVID-19'da görülen immünosupresyonu ve EV'lerin şiddetli vakalarda bu immünosupresif modele potansiyel katkısını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SARS-CoV-2, the causative agent of coronavirus disease 2019 (COVID-19), has infected millions of people, and asthma was initially considered a risk factor for COVID-19. Although numerous studies on asthma and COVID-19 have been conducted, the role of plasma-derived extracellular vesicles (EVs) in COVID-19 patients with asthma remains unknown. In this study, we assessed the influence of EVs from healthy controls, severe and mild COVID-19 pediatric patients with or without asthma during acute and convalescent periods on healthy naïve CD4+T cells and monocytes. While plasma cytokines and anti-SARS-CoV-2 antibodies were similar between the groups with and without asthma, immune responses varied depending on the severity of COVID-19. In the severe acute group, whereas all cytokines increased, IFNγ, CD4+T cell counts, and monocyte numbers decreased. Stimulating healthy cells with EVs from severe acute patients led to increased PDL1 expression, Th2 and Treg cell proportions, decreased IFNγ secretion, Th1, and Th17 cell ratios. Patient EVs also reduced proinflammatory cytokine secretion from monocytes. Severe acute patient EVs caused a decline in healthy CD4+T cell and monocyte populations. Overall, our results indicate immunological responses and EV-related outcomes depending on the severity of COVID-19 rather than the presence of asthma, immunosuppression seen in severe acute COVID-19 and potential contribution of EVs to this immunosuppressive pattern in severe cases.