Sol ventrikül destek cihazı implante edilen hastalarda aort kapak açılımının pompa trombozu ve tromboembolik olaylar üzerine etkisi
Effect of aortic valve opening on pump thrombosis and thromboembolic events in patients implanted with left ventricular assist devices
- Tez No: 892641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKSÜT, DR. MUSTAFA MERT ÖZGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışma, sol ventrikül destek cihazı (LVAD) implante edilen hastalarda aort kapak açılımının (AVO), pompa trombozu (PT) ve tromboembolik olaylar (TEO) üzerindeki etkilerini incelemektir. LVAD'ler, ileri evre kalp yetmezliğinde sağkalımı artıran önemli tedavi seçenekleri olmasına rağmen, PT ve TEO gibi komplikasyonlar yaygın olarak görülmektedir. Bu çalışma, aort kapak açılım paterninin optimize edilmesi bu komplikasyonların gelişiminde nasıl bir rol oynayabileceğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve yöntem: Çalışma, Ocak 2015 ile Kasım 2023 arasında LVAD implantasyonu yapılan 192 yetişkin hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar, aort kapak açılım durumlarına göre“hiç açılmayan”,“aralıklı açılan”ve“her siklus açılan”olarak üç gruba ayrıldı. Demografik veriler, preoperatif kardiyak kateterizasyon sonuçları, LVAD türleri, ekokardiyografik bulgular, INR ve LDH değerleri kaydedildi. PT, SVO ve TE olaylar ile aort kapak açılımının ilişkisi analiz edildi. Sağkalım oranları Kaplan-Meier yöntemi ile değerlendirildi ve istatistiksel analizlerde ki-kare ve t-testi gibi uygun testler kullanıldı. Bulgular: Hasların takip süreleri 90-3023 gün arasında değişmekte ve ortalama takip süresi 826.4±703.4 gündür. Hastaların ortalama yaşı 48.6±1.2 yıl olup, %89.1'i (n=171) erkektir. Etyopatolojik olarak %46.4'ünde (n=89) iskemiye bağlı kardiyomiyopati mevcuttur ve %57.3'ünde (n=110) implante edilebilir kardiyoverter defibrilatör (ICD) bulunmaktadır. LVAD türleri; %34.4 (n=66) Heartware, %13.5 (n=26) Heartmate II ve %52.1 (n=100) Heartmate III olarak dağılım göstermektetir. 192 hastanın 36'sında (%18.8, n=36) pompa trombozu (PT), 33'ünde (%17.2, n=33) serebrovasküler olay (SVO) ve 5'inde (%2.6, n=5) tromboembolik olay (TEO) gelişti. Aort kapağı her siklus açılan grupta PT oranı %25.9 (n=22), aralıklı açılan grupta %17.1 (n=6) ve hiç açılmayan grupta %11.1 (n=8) olarak gözlendi (p=0.059). SVO gelişimi açısından aort kapağı hiç açılmayan grupta %16.7 (n=12), aralıklı açılan grupta %14.3 (n=5) ve her siklus açılan grupta %18.8 (n=16) oranında izlendi ve gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the effects of aortic valve opening (AVO) on pump thrombosis (PT) and thromboembolic events (TE) in patients implanted with a left ventricular assist device (LVAD). Although LVADs are a crucial treatment option for improving survival in patients with advanced heart failure, complications such as PT and TE are common. This study sought to assess the role of optimizing the aortic valve opening pattern in the development of these complications. Materials and Methods: This retrospective study evaluated 192 adult patients who underwent LVAD implantation between January 2015 and November 2023. Patients were categorized into three groups based on their AVO patterns:“no opening,”“intermittent opening,”and“opening in every cycle.”Demographic data, preoperative cardiac catheterization results, LVAD types, echocardiographic findings, INR and LDH levels were recorded. The relationship between AVO and PT, cerebrovascular events (SVO), and TE was analyzed. Survival rates were assessed using the Kaplan-Meier method, and appropriate statistical tests such as the chi-square and t-tests were used for data analysis. Results: Follow-up duration ranged from 90 to 3023 days, with an average follow-up of 826.4±703.4 days. The mean age of patients was 48.6±1.2 years, and 89.1% (n=171) were male. Ischemic cardiomyopathy was present in 46.4% (n=89) of patients, and 57.3% (n=110) had an implanted cardioverter-defibrillator (ICD). LVAD types were distributed as follows: 34.4% (n=66) Heartware, 13.5% (n=26) Heartmate II, and 52.1% (n=100) Heartmate III. PT occurred in 18.8% (n=36) of patients, SVO in 17.2% (n=33), and TE in 2.6% (n=5). PT rates were 25.9% (n=22) in the group with AVO in every cycle, 17.1% (n=6) in the intermittently opening group, and 11.1% (n=8) in the group with no AVO (p=0.059). SVO occurred in 16.7% (n=12) of patients with no AVO, 14.3% (n=5) of those with intermittent AVO, and 18.8% (n=16) of those with AVO in every cycle (p>0.05).