Tiroid fonksiyon bozukluklarında işitmenin değerlendirilmesi
Evaluation of hearing in thyroid function disorders
  1. Tez No: 892642
  2. Yazar: AYŞEGÜL YÖNEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ENGİN ÇEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, hipotiroidi ve hipertiroidi hastalarında işitme fonksiyonlarının ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi ve bu hastalarda uygulanan tedavi sürecinin işitme üzerindeki etkilerinin belirlenmesidir. Çalışma, hipotiroidi ve hipertiroidi hastalıklarına sahip bireylerde işitme kaybının görülme sıklığını, şiddetini ve ötiroid hale gelince oluşan değişikleri belirleyerek, klinik uygulamalarda işitme değerlendirmelerinin önemine dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. Materyal ve Metod: Çalışmamız yeni hipotiroidi ve hipertiroidi tanısı konmuş hastalarda tedavi öncesi ve tedavi sonrası ötiroid duruma ulaşıldığında işitme test sonuçlarının değerlendirilmesini amaçlayan prospektif bir araştırmadır. Çalışma popülasyonu, Sultan II. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Endokrinoloji ve Kulak Burun Boğaz polikliniklerine 01.01.2024-01.07.2024 tarihleri arasında başvuran 18-60 yaş arası kadın ve erkek hastalardan seçilmiştir. Hipotiroidi grubunda 54, hipertiroidi grubunda 22 hasta bulunmaktadır. Her iki hasta grubunun tedavi öncesi ve sonrası yüksek frekans odyometri, TEOAE (Transient Evoked Otoakustik Emisyon) ve DPOAE (Distortion Product Otoakustik Emisyon) testleri ile işitme eşikleri ve signal-to-noise (S/N) oranları incelenmiştir. Bulgular:Hipotiroidi grubunun ortalama yaşı 41.63 ± 11.01 yıl, hipertiroidi grubunun ortalama yaşı ise 39.36 ± 8.46 yıldır. Tanı anında işitme durumu değerlendirildiğinde, hipotiroidi grubunda normal işitme oranı %87.04, hafif işitme kaybı oranı %12.96 olarak bulunmuştur. Hipertiroidi grubunda ise normal işitme oranı %77.27, hafif işitme kaybı oranı %22.73 olarak tespit edilmiştir. TE-OAE sonuçlarına bakıldığında, hipotiroidi grubunda TE-OAE pozitifliği %63.89, TE-OAE negatifliği %36.11 iken, hipertiroidi grubunda TE-OAE pozitifliği %75, TE-OAE negatifliği ise %25 olarak bulunmuştur. DP-OAE sonuçlarında ise her iki grupta da DP-OAE pozitifliği oldukça yüksek olup, hipotiroidi grubunda %92.59, hipertiroidi grubunda ise %93.18 olarak kaydedilmiştir. Hipotiroidi hastalarının tedavi öncesi ve sonrası yüksek frekans odyometri sonuçlarında 250 Hz, 500 Hz ve 4000 Hz frekanslarında istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler gözlenmiştir. Hipotiroidi hastalarının tedavi öncesi ve sonrası TE-OAE testlerinde 0.75-1.25 kHz, ve 1.25-1.75 kHz frekans aralıklarında signal-to-noise (S/N) oranlarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Hipotiroidi hastalarının tedavi öncesi ve sonrası DP-OAE testlerinde, 4000 Hz frekansında signal-to-noise (S/N) oranlarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Hipertiroidi hastalarının tedavi öncesi ve sonrası yüksek frekans odyometri sonuçlarında 4000 Hz ve 8000 Hz frekanslarında istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler gözlenmiştir. Hipertiroidi hastalarının tedavi öncesi ve sonrası TE-OAE testlerinde signal-to-noise (S/N) oranlarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Hipertiroidi hastalarının tedavi öncesi ve sonrası DP-OAE testlerinde, 750 Hz frekansında signal-to-noise (S/N) oranlarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. Sonuç: Bu çalışmada, hem hipotiriodi hem de hipertiroidi hastalarında ötiroid hale gelince işitme fonksiyonlarını değerlendiren testlerde bazı frekanslarda istatiksel olarak anlamlı farklar tespit edilmiştir. Ancak, bu farkların hastaların kliniğinde değişim yaratıp yaratmayacağı konusunda yorum yapabilmek için daha geniş ölçekli ve uzun süreli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to evaluate hearing functions in patients with hypothyroidism and hyperthyroidism in detail and to determine the effects of the treatment process on hearing in these patients. The study aims to highlight the importance of hearing assessments in clinical practice by determining the frequency, severity, and changes in hearing loss as the patients achieve euthyroid status. Materials and Methods: Our study is a prospective research aiming to evaluate hearing test results before and after treatment, once euthyroid status is achieved, in newly diagnosed patients with hypothyroidism and hyperthyroidism. The study population was selected from female and male patients aged 18-60 years who applied to the Endocrinology and Otolaryngology outpatient clinics of Sultan II. Abdülhamid Han Training and Research Hospital between January 1, 2024, and July 1, 2024. The hypothyroidism group consists of 54 patients, and the hyperthyroidism group consists of 22 patients.Hearing thresholds and signal-to-noise (S/N) ratios of both patient groups were examined before and after treatment using high-frequency audiometry, TEOAE (Transient Evoked Otoacoustic Emission), and DPOAE (Distortion Product Otoacoustic Emission) tests. Results: The average age of the hypothyroidism group is 41.63 ± 11.01 years, while the average age of the hyperthyroidism group is 39.36 ± 8.46 years. When hearing status was evaluated at the time of diagnosis, the rate of normal hearing in the hypothyroidism group was found to be 87.04%, and the rate of mild hearing loss was 12.96%. In the hyperthyroidism group, the rate of normal hearing was determined to be 77.27%, and the rate of mild hearing loss was 22.73%. Regarding the TE-OAE results, in the hypothyroidism group, TE-OAE positivity was 63.89%, and TE-OAE negativity was 36.11%, while in the hyperthyroidism group, TE-OAE positivity was 75%, and TE-OAE negativity was 25%. As for the DP-OAE results, DP-OAE positivity was quite high in both groups, recorded at 92.59% in the hypothyroidism group and 93.18% in the hyperthyroidism group. Statistically significant changes were observed in the high-frequency audiometry results at 250 Hz, 500 Hz and 4000 Hz frequencies before and after treatment in the hypothyroidism patients. Statistically significant differences were found in the signal-to-noise (S/N) ratios at the 0.75-1.25 kHz and 1.25-1.75 kHz frequency ranges in the TE-OAE tests before and after treatment in the hypothyroidism patients. Statistically significant differences were also found in the signal-to-noise (S/N) ratios at the 4000 Hz frequency in the DP-OAE tests before and after treatment in the hypothyroidism patients. Statistically significant changes were observed in the high-frequency audiometry results at 4000 Hz and 8000 Hz frequencies before and after treatment in the hyperthyroidism patients. No statistically significant difference was found in the signal-to-noise (S/N) ratios in the TE-OAE tests before and after treatment in the hyperthyroidism patients. However, a statistically significant difference was found in the signal-to-noise (S/N) ratios at the 750 Hz frequency in the DP-OAE tests before and after treatment in the hyperthyroidism patients. Conclusion: In this study, statistically significant differences were identified in some frequencies in tests evaluating hearing functions in both hypothyroid and hyperthyroid patients after achieving euthyroid status. However, to make conclusive statements on whether these differenceswill lead to clinical changes in patients, further large-scale and long-term studies are needed.