Reelin: Obezite etyopatogenezinde yeni bir belirteç olabilir mi?
Reelin:Can it be a novel marker in the etiopoathogenesis ofobesity?
  1. Tez No: 892647
  2. Yazar: KÜBRA ÇERÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA GÖRAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Obezite, vücutta sağlık için risk oluşturacak düzeyde artmış yağ birikimidir. Reelin proteini 7. kromozomda lokalize beyin tabakalarının gelişiminde rol alan bir ekstraselüler matriks glukoproteindir. Reelin belirtecinin obezite ve ilişkili metabolik bozukluklar üzerine çalışma oldukça az sayıda olup rolü yeterince aydınlatılamamıştır. Bu çalışmamızda birincil amacımız obezitede serum Reelin düzeyini belirlemek, biyokimyasal, antropometrik parametrelerle ilişkisini değerlendirmektir. Diğer taraftan, nörolojik ve psikiyatrik hastalıklarda yapılmış çalışmalarda Reelinin olası rolü ve etkisi olduğuna dair literatür verileri bulunmaktadır. Bu noktada, çalışmamızda obezitenin etyolojisinde psikolojik problemler, yeme bozukluğu, iştah kontrolünün sağlanamaması gibi faktörlerin bulunması nedeniyle obezite ile Reelin ilişkisi de incelenmektedir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, kesitsel, vaka-kontrol çalışmada, Aralık 2022 ile Nisan 2024 tarihleri arasında SBÜ Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Dahiliye ve Endokrinoloji polikliniğine başvuran, çalışmanın dahil edilme şartlarını karşılayan, 86 obez olgunun ve 52 sağlıklı gönüllünün yaş, cinsiyet, boy, kilo, kan basıncı, nabız, vücut kütle impedansitometrisi, bel ve kalça çevre ölçümleri yapıldı. AKŞ, açlık insülini, HOMA-IR, Hba1c, Total-K, LDL-K, TG, HDL-K, hemoglobin, Vit B12 ve serum Reelin düzeylerine bakıldı. BKO, TG / HDL-K oranları hesaplandı. Tüm gruba BDÖ uygulandı. Tüm veriler uygun istatistik yöntemler ile analiz edildi. Serum Reelin düzeyinin obezite-kontrol gruplarında değişimi, bakılan parametrelerle korelasyonu ve obezitedepresyon-Reelin ilişkisi incelendi. Bulgular: Çalışma grubunun açlık insülin, HOMA-IR, Hba1c, Non HDL-K, TG, TG / HDL-K verileri obezite grubunda anlamlı yüksek saptandı. HDL-K, Vit B12 düzeyleri ise obez grupta anlamlı düşüktü. viii Reelin düzeyleri, obez olgularda kontrol grubu olgularına göre istatistiksel olarak anlamlı düşüktü. Obezite derecesine göre sınıflandırma sonrası yapılan alt grup analizlerde, hafif-orta obez ve morbid-süper obez grupları arasında Reelin düzeyi benzerdi. Minimal, hafif ve orta-ağır depresyon grupları Reelin düzeyleri açısından karşılaştırıldığında, orta-ağır depresyon durumu hafif depresyondan istatistiksel anlamlı düşüktü. Obezite ve depresyon durumunun birlikteliğinde yapılan alt analizlerde; hafif-orta obezlerde orta-ağır depresyonu olan olguların sayısı en fazlaydı ve bu istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü. Hafif-orta obez grupta, minimal, orta-ağır depresyonu olanlarda ve morbid-süper obez grubunun orta-ağır depresyonu olanlarda Reelin düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı düşüktü. Obezite üzerine yaş, depresyon durumu ve Reelin düzeyi faktörlerinin etkisi değerlendirildiğinde, orta-ağır depresyon durumunun obezite ile anlamlı ilişkisi olduğu gösterildi. Sonuç: Çalışmamızın verileri Reelin proteininin hem obezite hem depresyon durumunda kan düzeylerinin düştüğünü göstermektedir. Ayrıca baktığımız metabolik parametrelerle istatistiksel anlamlı ilişkilerin varlığı, Reelinin depresyon ve metabolik disfonksiyonlar patogenezinde sorumlu olabilecek bir belirteç olduğunu düşündürtmekmektedir. Konu üzerine ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Obesity is an excessive accumulation of body fat that presents a health risk. Reelin, a glycoprotein of the extracellular matrix, is localized on chromosome 7 and plays a role in the development of brain layers. There are very few studies on the role of the Reelin biomarker in obesity and related metabolic disorders, and its role has not been fully elucidated. The primary aim of our study was to determine serum Reelin levels in obesity and to evaluate its relationship with biochemical and anthropometric parameters. Additionally, there is literature data suggesting a possible role and effect of Reelin in neurological and psychiatric diseases. In this context, since psychological problems, eating disorders, and the inability to control appetite are factors in the etiology of obesity, the relationship between obesity and Reelin is also investigated in our study. Materials (Patients) and Methods: In this prospective, crosssectional study, 86 obese patients and 52 healthy volunteers who met the inclusion criteria and presented to the General Internal Medicine and Endocrinology outpatient clinics of SBÜ Antalya Training and Research Hospital between December 2022 and April 2024 were included. Fasting blood glucose, preprandial insulin, HOMA-IR index, Hba1c, total cholesterol, LDL cholesterol, triglycerides (TG), HDL cholesterol (HDLC) , hemoglobin, Vit B12 and serum Reelin levels were examined. Waistto-hip ratio, TG/HDL-C ratios were calculated. The Beck depression ınventory was applied to all participants. All data were analyzed using appropriate statistical methods. The change in serum Reelin levels between the obese and control groups, its correlation with the parameters examined, and the relationship between obesity, depression and Reelin were investigated. x Results: Fasting insulin, HOMA-IR index, Hba1c, Non HDLC, TG, TG / HDL-C values were significantly higher in the obese group. HDL-C, Vit B12 levels were significantly lower in the obese group. Reelin levels were statistically significantly lower in obese individuals compared to the control group. In subgroup analyses after classification according to the degree of obesity, Reelin levels were similar between the mild-moderate obese and morbid-super obese groups. When the minimal, mild, and moderate-severe depression groups were compared in terms of Reelin levels, moderate-severe depression was statistically significantly lower than mild depression. In subgroup analyses with the coexistence of obesity and depression; the number of individuals with moderate-severe depression in the mild-moderate obese group was the highest, and this was statistically significant. In the mild-moderate obese group, Reelin levels were significantly lower than the control group in those with minimal and moderate-severe depression, and in the morbidsuper obese group with moderate-severe depression. When the effects of age, depression status and Reelin level on obesity were evaluated, a significant relationship between moderate-severe depression and obesity was shown. Conclusion: The data from our study show that blood levels of Reelin protein are decreased in both obesity and depression. The existence of statistically significant relationships with the metabolic parameters we examined suggests that Reelin may be a biomarker responsible for the pathogenesis of depression and metabolic dysfunction. Further studies are needed on this topic.