Cinsel benlik şemalarının oluşumunda cinsel mitler ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigion of relationship between sexual myths and personality traits in the formation of sexual schemas
- Tez No: 892685
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA NAZ DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, cinsel benlik şemalarının oluşumunda cinsel mitler ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma ilişkisel tarama modeli kullanılarak oluşturulmuş ve Türkiye'de yaşayan 18-55 yaş arası 303 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Örneklem 'Kolayda Örnekleme Tekniği' kullanılarak online bir şekilde uygulanmıştır. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Cinsel Benlik Ölçeği (CBŞÖ), Cinsel Mitler Ölçeği (CMÖ) ve Hızlı Büyük Beşli Kişilik Testi (HBBKT) uygulanmıştır. Araştırmanın istatistiksel analizleri, SPSS 27 yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ölçekler arasındaki ilişki düzeyi ve yönü, analizlerde Pearson Korelasyon yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca, ölçeklerin demografik değişkenlere göre farklılıklarını anlamak amacıyla Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA testleri uygulanmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenlerinin bağımlı değişken üzerindeki yordayıcı etkisini değerlendirmek için ise Çoklu Doğrusal Regresyon tercih edilmiştir. Araştırmadaki bulgular ele alındığında cinsel benlik şemaları ve kişilik özellikleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu kişilik özelliklerinden uyumluluk, dışa dönüklük, deneyime açıklık, duygusal denge alt boyutları ile cinsel benlik şemaları arasında bir ilişki bulunmuşken sorumluluk alt boyutu ile anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Cinsel mitlere inanma ve kişilik özellikleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuş olup bu ilişki sorumluluk alt boyutu ve cinsel mitler ölçeğinin toplam puanlar düzeyindedir. Alt boyutlar arasındaki ilişkide kişilik özellikleri alt boyutları ve cinsel mitler ölçeği alt boyutları değerlendirildiğinde farklı sonuçlara ulaşılmıştır. Bir diğer değişken olan cinsel mitlere inanma ve cinsel benlik şemaları arasındaki ilişkiye bakıldığında cinsel mitlere inanma ve cinsel benlik şemaları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ek olarak kişilik özelliklerinden uyumluluk alt boyutunun sevgi dolu /şefkatli cinsel benlik şeması alt boyutunu yordadığı bulunmuştur. Bunun yanı sıra dışa dönüklük ve deneyime açıklık alt boyutlarının şehvetli /tahrik edici cinsel benlik şemasını yordadağı ve varyansın % 8'ini açıkladığı görülmekteyken yine bu değişkenlerin dolaysız / açık sözlü cinsel benlik şemasının varyansını %22 yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Cinsel Benlik Şemaları, Cinsel Mitler, Kişilik Özellikleri
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between sexual myths and personality traits in the formation of sexual self schemas. The study was designed using the relational survey model and was conducted with 303 participants aged 18-55 living in Turkey. The sample was applied online using the 'Convenience Sampling Technique'. The participants were administered the Demographic Information Form, the Sexual Self Scale (SBSS), the Sexual Myths Scale (SMSS) and the Fast Big Five Personality Test (FBBT). Statistical analyses of the study were performed using SPSS 27 software. The level and direction of the relationship between the scales were analyzed using Pearson Correlation method. In addition, Independent Groups t-test and ANOVA tests were applied to understand the differences of the scales according to demographic variables. Multiple Linear Regression was preferred to evaluate the predictive effect of the independent variables on the dependent variable. Considering the findings of the study, a significant relationship was found between sexual self schemas and personality traits. Among these personality traits, there was a relationship between the sub-dimensions of agreeableness, extroversion, openness to experience, emotional balance and sexual self schemas, while no significant relationship was found with the responsibility sub-dimension. A significant relationship was found between belief in sexual myths and personality traits and this relationship was at the level of responsibility sub-dimension and total scores of sexual myths scale. When the sub-dimensions of personality traits and sexual myths scale sub-dimensions were evaluated in the relationship between sub-dimensions, different results were obtained. When the relationship between belief in sexual myths and sexual self schemas, which is another variable, was examined, no significant relationship was found between belief in sexual myths and sexual self schemas. In addition, it was found that the agreeableness sub-dimension of personality traits predicted the loving compassionate sexual self schema sub-dimension. In addition, extraversion and openness to experience sub-dimensions predicted the sensual / arousing sexual self schema and explained 8% of the variance, while these variables predicted 22% of the variance of the direct / frank sexual self schema. Keywords : Sexual self schemas, Sexual Myths, Personality Characteristics