L'impact du tourisme médical sur l'accessibilité des soins de santé dans le pays d'accueil et le cas de la Turquie
Sağlık turizminin hedef ülkenin sağlık hizmet sunumu ve erişilebilirliğine etkisi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 892687
  2. Yazar: DENİZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZGÜR ADADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Public Health, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
Teknolojik ilerlemeler ve küreselleşme, hastaların ve sağlık çalışanlarının hareketliliğini kolaylaştırarak medikal turizmin yaygınlaşmasına katkıda bulunmuştur. Sektörün kamu desteği almak suretiyle hızlı büyümesi neticesinde medikal turizmin yerel sağlık sistemleri üzerindeki etkileri hususunda, özellikle de tıbbi kaynakların dağılımındaki eşitsizliklerin artması hususunda endişelere yol açmaktadır. Bu çalışma, hedef ülke olarak Türkiye'de medikal turizmin sağlık hizmetlerine erişim üzerindeki etkilerini, Sağlıkta Dönüşüm Programı (SDP) ve özel sağlık kuruluşlarının sağlık hizmeti sunumundaki entegrasyonunu göz önünde bulundurarak incelemektedir. Çalışmada ayrıca, şehir hastaneleri ile USHAŞ'ın da etkileri ele alınarak, bu yapıların sağlık turizmine etkisi üzerinden yerel halkın sağlık hizmetlerine erişimine olan etkileri de incelenmekte ve bu bağlamda yabancı hasta ile yerel nüfusun ihtiyaçlarını dengeleme konusundaki zorluklar vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Technological advances and globalization have facilitated the mobility of patients and healthcare professionals, contributing to the expansion of medical tourism. The rapid growth of this sector, supported by the government, raises concerns about its effects on local healthcare systems, particularly in terms of exacerbating inequalities in the distribution of medical resources. This study explores the impact of medical tourism on the accessibility of healthcare in Turkey, as a host destination, in light of the advances of the Health Transformation Program (HTP) and the integration of private facilities in the delivery of medical services. It also examines the significant rise of urban hospitals and the USHAŞ, which are creating an atypical dynamic and influencing the supply of care for the local population, while highlighting the challenges of balancing the needs of foreign patients and the local population.