The effects of COVID-19 induced mobility restrictions on physical fitness in young soccer players at different maturity and training status
COVID-19 hareket kısıtlamalarının farklı olgunluk ve antrenman düzeylerindeki genç futbolcuların fiziksel uygunluklarına etkisi
  1. Tez No: 722379
  2. Yazar: GÜRCAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı COVID-19 hareket kısıtlamalarının farklı olgunluk ve antrenman düzeylerindeki genç futbolcuların fiziksel uygunluklarına etkisini incelemektir. Çalışmanın örneklem grubunu oluşturan 27 yüksek düzeyde ve 25 rekreatif düzeyde antrenmanlı toplam 52 katılımcının zirve boy uzama hızı dönemleri (PHV) tahmin edilerek olgunluk sınıflandırmaları yapılmış, buna göre 31'inin PHV öncesi döneminde (pre-PHV) ve 21'inin PHV döneminde (mid-PHV) olduğu görülmüştür. Fiziksel uygunluk testleri önce antropometrik ölçümler, sonrasında sırasıyla; kavrama kuvveti, Y-denge, durarak uzun atlama, dikey sıçramalar (skuat sıçrama, drop sıçrama-reaktif kuvvet indeksi ve aktif sıçrama), hızlanma (10m), hız (20m), zikzak çeviklik(toplu-topsuz) ile gerçekleştirilmiştir. Fiziksel uygunluk parametrelerindeki değişimlerin karşılaştırılması için üç yönlü tekrarlanan ölçüm tasarımı [2 (zaman: öntest-sontest) x 2 (antrenman düzeyi: yüksek-rekreatif) x 2 (olgunluk durumu: pre-PHV-mid-PHV)] kurulmuş, anlamlı etkileşimlerdeki farklar etki büyüklüklerine göre değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre; üç yönlü etkileşimler tüm parametreler için anlamsızken; anlamlı zaman*olgunluk etkileşimlerinin raporlandığı drop sıçrama(d=0.10), skuat sıçrama(d=0.18), toplu ve topsuz zikzak çeviklik(d=0.21, d=0.16) performanslarında azalmaların mid-PHV grupta daha fazla olduğu ve yine anlamlı zaman*antrenman durumu etkileşimlerinin bulunduğu reaktif kuvvet indeksi (d=0.11), durarak uzun atlama (d=0.08), 20m sürat (d=0.12) ve N-Y denge (d=0.09) performanslarında yüksek antrenmanlı oyunculardaki performans kayıplarının daha fazla olduğu görülmüştür. Çalışmanın sonuçları fiziksel uygunluğun tüm bileşenleriyle COVID-19 kısıtlamalarından etkilendiğini, patlayıcı güç gerektiren performanslardaki kayıpların yüksek düzeyde antrenmanlı futbolcularda, sürat ve dinamik denge performans kayıplarının ise adölesan futbolcularda daha fazla olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the 27-week COVID-19 induced mobility restrictions on physical fitness in young soccer players at different maturity and training status. The 52 participants were categorized into highly trained (HT, n=27) and recreationally trained (RT, n=25) players. HT consists of sixteen pre-PHV and eleven mid-PHV, RT consists of fifteen pre-PHV and ten mid-PHV players. After measuring anthropometrics, the following selected physical fitness tests were performed: handgrip strength (HG), dynamic balance, standing long jump (SLJ), squat jump (SJ), drop jump (DJ)-reactive strength index (RSI), countermovement jump (CMJ), acceleration (10m), speed (20m), and agility (with and without ball: ZAWB and ZAWHB). The three-way-repeated measures design [2(time: pre, post) x 2(training status: highly, recreationally trained) x 2(maturity status: pre-, mid-PHV)] was utilized to test changes in physical fitness. The results indicate no significant 3-way interaction (time*maturity*training status), however; significant time*maturity interactions for DJ, SJ, and ZAWB and ZAWHB, and time*training status interactions for 20m and dynamic balance with a tendency for significance for CMJ and HG. Impairments for DJ, SJ, ZAWB, and ZAWHB were greater in mid-PHV players than in pre-PHV players, and impairments for RSI, 20m, SLJ, and N-Y balance were also significantly greater in HT than in RT. COVID -19 induced mobility restriction impaired the physical fitness of young soccer players. Depending on the components of physical fitness, the negative effects may be more pronounced in mid-PHV players than in pre-PHV level players and more pronounced in highly trained players than in recreationally trained players.