Genç futbolcularda q açısı ve alt ekstremite performansının cinsiyetle ilişkisinin belirlenmesi
Determining the relationship between q angle and lower extremity performance according to gender in young soccer players
- Tez No: 892695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELNUR NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı genç futbolcularda cinsiyetlere göre Q açısı farklılıkları ve Q açısı ile alt ekstremite performansı arasındaki ilişkileri araştırmaktı. Yöntem: Çalışmaya 62 genç futbolcu (10-14 yaş) dahil edildi. Katılımcılar cinsiyetlerine göre (32 erkek, 30 kız) iki gruba ayrıldı. Quadriceps açısı (Q açısı) ölçümleri sırtüstü quadriceps femoris kası istirahatte, sırtüstü quadriceps femoris kası izometrik olarak kasılı ve ayakta olmak üzere üç farklı pozisyonda yapıldı. Ayrıca hand-held dinamometre kullanılarak quadriceps femoris kas kuvveti ve dikey sıçrama testi kullanılarak alt ekstremite performansı belirlendi. Bulgular: Çalışma başlangıcında gruplar yaş açısından benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to investigate the Q angle differences according to gender and the relationship between Q-angle and lower extremity performance in young soccer players. Method: Sixty-two young soccer players (10-14 years) were included in the study. Participants were allocated into two groups according to genders (32 male, 30 female). Quadriceps angle (Q angle) measurements were performed in three different positions as: lying supine quadriceps femoris relaxed, lying supine quadriceps femoris isometrically contracted, and standing. In addition, quadriceps femoris muscle strength was determined by using a hand-held dynamometer, and lower extremity performance was determined by using vertical jump test. Results: The groups were found similar regarding to age at baseline.