Futbolcularda alt ekstremite diziliminin manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi ve dizilimin izokinetik kuvvet üzerine etkilerinin incelenmesi
Evaluation of lower extremity alignment in football players by magnetic resonance imaging and investigating the effects of alignment on isokinetic strength
- Tez No: 762142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA MELEKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Spor, Orthopedics and Traumatology, Radiology and Nuclear Medicine, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, genu varumlu futbolcularda alt ekstremite dizilimini manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile değerlendirmek, yanlış dizilimin altında yatan mekanizmaları ve bunlara katkıda bulunan faktörleri belirlemek ve alt ekstremite dizilimi ile izokinetik kuvvet arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Yöntem: 36 elit genç futbolcu tibiofemoral eklem arasındaki mesafe farkına göre genu varum grubu (GVG) ve kontrol grubu (KG) olarak 2 gruba ayrılmıştır. Diz ekstansiyon/fleksiyon ve kalça abduksiyon/adduksiyon izokinetik kuvvet değerleri 60°/sn ve 180°/sn açısal hızlarda test edilmiştir. Alt ekstremite diziliminin anatomik ölçümleri tam bacak MRG ile elde edilmiştir. Gruplar arasındaki istatistiksel farklılıkları değerlendirmek için bağımsız örneklem t-testi uygulanmıştır. Bağımsız değişkenlerin genu varum gelişiminde risk faktörü olup olmadığını belirlemek için lojistik regresyon modeli oluşturulmuştur. Bulgular: Futbolcularda varus diz dizilimi mekanik aks deviasyonu ve mekanik lateral distal femoral açıyı arttırırken, mekanik lateral proksimal femoral açı (mLPFA), medial proksimal tibial açı, lateral distal tibial açı (LDTA) ve diz eklem uyum açısını azalttığı tespit edilmiştir. Dominant bacakta mLPFA'da bir derecelik bir artış, genu varum olasılığını 2.17 kat arttırırken, baskın olmayan bacakta LDTA'da bir derecelik bir artış, genu varum olasılığını 1.90 kat arttırmaktadır. Sonuç: Futbolcularda genu varum dominant ve dominant olmayan bacaklarda farklı mekanizmalardan kaynaklanmaktadır. Bu araştırma, dominant bacak için femurun ve dominant olmayan bacak için ise tibianın varus diz diziliminin gelişiminde önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was three-fold; i) to evaluate the lower extremity alignments in football players with genu varum by magnetic resonance imaging (MRI), ii) to determine the mechanisms underlying the malalignment and the factors contributing to them, and iii) to investigate the relationship between lower extremity alignment and isokinetic strength. Method: Thirty-six elite youth football players were divided into two groups as genu varum group (GVG) and control group (KG) considering the tibiofemoral joint distance differences. Knee extension/flexion and hip abduction/adduction isokinetic strength were tested at 60°/sn and 180°/sn. Anatomical measurements of lower extremity alignment were obtained by whole leg MRI. To evaluate the statistical differences between the groups, the independent sample t-test was applied. A logistic regression model was constructed to determine whether the independent variables are risk factors in the development of genu varum. Results: While varus knee alignment increased mechanical axis deviation and mechanical lateral distal femoral angle, it decreased mechanical lateral proximal femoral angle (mLPFA), medial proximal tibial angle, lateral distal tibial angle (LDTA) and knee joint alignment angle. Furthermore, a one-degree increase in mLPFA in the dominant leg increases the genu varum odds by 2.17 times, while a one-degree increase in LDTA in the non-dominant leg increases the genu varum odds 1.90 times. Conclusion: In football players, the underlying mechanisms of genu varum differs for the dominant and non-dominant legs. This study points out that the femur for the dominant leg and the tibia for the non-dominant leg may play a significant role in the development of the varus knee alignment.