Rusya'nın hibrit savaş stratejilerinde Wagner Grubu'nun rolü ve etkisi
The role and impact of the Wagner Group in Russia's hybrid warfare strategies
  1. Tez No: 892708
  2. Yazar: RIFAT BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri ve Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Son yirmi yılda, uluslararası güvenlik ve askeri stratejilerde önemli değişimler yaşanmıştır. Bu değişimlerin en belirgin örneklerinden biri, özel askeri şirketlerin (ÖAŞ) artan rolüdür. Rusya Federasyonu, bu bağlamda dikkat çekici bir örnek oluşturmaktadır. Geleneksel askeri güç kullanımının ötesine geçen Rusya, hibrit savaş konsepti çerçevesinde ÖAŞ'ları etkin bir şekilde kullanmaktadır. Bu çalışmada, Rusya'nın özel askeri şirketler stratejisi ve bu stratejinin en önemli aktörlerinden biri olan Wagner Grubu'nun rolü incelenecektir. Özel askeri şirketlerin kullanımı, tarihsel olarak paralı askerlerin kullanımına dayanmaktadır. Ancak Soğuk Savaş sonrası dönemde, devletlerin güvenlik stratejilerinde ÖAŞ'ların rolü belirgin şekilde artmıştır. Rusya, bu trendi takip ederek kendi ÖAŞ'larını oluşturmuş ve geliştirmiştir. Kremlin, bu şirketleri yalnızca askeri operasyonlarda değil, aynı zamanda stratejik hedeflerini gerçekleştirmek için bir araç olarak kullanmaktadır. Wagner Grubu, Rusya Federasyonu'nun bu stratejisini somutlaştıran en önemli örneklerden biridir. İlk olarak Ukrayna ve Kırım'da ortaya çıkan Wagner, bu bölgelerdeki askeri operasyonlarla dikkat çekmiştir. Grubun faaliyetleri, Rusya'nın uluslararası normları ihlal ederek stratejik hedeflerine ulaşmasını sağlamıştır. Wagner Grubu'nun operasyonları, Kremlin'in askeri yeteneklerini geliştirmesine ve mükemmelleştirmesine olanak tanımıştır. Wagner Grubu'nun operasyonları, Ukrayna ve Kırım ile sınırlı kalmamıştır. Grup, Suriye ve Afrika'da da aktif olarak rol almış ve Wagner'in uluslararası arenadaki etkisini pekiştirmiştir. Vladimir Putin, Rusya'nın küresel prestijini yeniden tesis etme çabaları çerçevesinde, Wagner Grubu'nu önemli bir araç olarak kullanmaktadır. Wagner'in operasyonları, Rus stratejik düşüncesinin öncüsü haline gelmiş ve bu yapının varlığının inkâr edilebilirliğini sağlamıştır. Putin'in stratejik hedefleri doğrultusunda, Wagner Grubu, Rusya'nın uluslararası arenadaki etkisini artıran bir enstrüman olarak konumlanmıştır. Rusya Federasyonu'nun son yirmi yılda geliştirdiği özel askeri şirketler stratejisi, uluslararası güvenlik ve askeri dengelerde önemli değişikliklere yol açmıştır. Wagner Grubu'nun operasyonları, bu stratejinin en somut örneklerinden biridir. Kremlin'in hibrit savaş konsepti çerçevesinde ÖAŞ'ları kullanması, Rusya'nın uluslararası arenadaki stratejik hedeflerine ulaşmasını sağlamıştır. Bu bağlamda, Wagner Grubu, Rus stratejik düşüncesinin önemli bir unsuru olarak öne çıkmaktadır
Özet (Çeviri)
In the past twenty years, significant changes have occurred in international security and military strategies. One of the most notable examples of these changes is the increasing role of private military companies (PMCs). In this context, the Russian Federation stands out as a striking example. Moving beyond the use of traditional military power, Russia effectively utilizes PMCs within the framework of the hybrid warfare concept. This study examines Russia's strategy concerning private military companies and the role of the Wagner Group, one of the key actors in this strategy. The use of private military companies is historically rooted in the use of mercenaries. However, in the post-Cold War era, the role of PMCs in state security strategies has significantly increased. Russia has followed this trend by establishing and developing its own PMCs. The Kremlin uses these companies not only in military operations but also as a tool to achieve its strategic objectives.The Wagner Group is one of the most prominent examples that embodies this strategy of the Russian Federation. Emerging first in Ukraine and Crimea, Wagner has drawn attention with its military operations in these regions. The group's activities have enabled Russia to achieve its strategic objectives by violating international norms. The operations of the Wagner Group have allowed the Kremlin to enhance and perfect its military capabilities. Wagner Group's operations have not been limited to Ukraine and Crimea. The group has also played an active role in Syria and Africa, consolidating Wagner's impact on the international stage. Within the framework of his efforts to restore Russia's global prestige, Vladimir Putin uses the Wagner Group as an important tool. Wagner's operations have become a pioneer in Russian strategic thought, ensuring the deniability of this entity's existence. According to Putin's strategic objectives, the Wagner Group is positioned as an instrument that enhances Russia's influence on the international stage.The private military company strategy developed by the Russian Federation in the past twenty years has led to significant changes in international security and military balances. The operations of the Wagner Group are one of the most concrete examples of this strategy. The Kremlin's use of PMCs within the framework of the hybrid warfare concept has enabled Russia to achieve its strategic objectives on the international stage. In this context, the Wagner Group stands out as an important element of Russian strategic thought